Majówka w Gminie Dziwnów rozpoczęła się 1 maja od „Pikniku pod Lipą”, który – organizowany przez stowarzyszenie „Nasz Dziwnów” – ma już swoją wieloletnią tradycję, każdorazowo przyciągając tłumy turystów i mieszkańców pragnących spróbować lokalnych specjałów oraz wejść w posiadanie oryginalnych pamiątek. W piątek, tj. 2 maja 2025 roku, odbyła się kolejna edycja (XXIII) Dziwnowskich Wioślarskich Regat Łodzi Monotypowych. Tradycyjnie jest organizowane na przełomie kwietnia/maja, akwenem zawodów jest cieśnina Dziwna i choć sportowej walki nie brakuje, to formuła regat ma rodzinną, luźną atmosferę. Udział w tej rywalizacji może wziąć każdy chętny, od grona koleżanek/kolegów, poprzez rodziny na różnego rodzaju instytucjach i organizacjach kończąc, osadę zaś można zarejestrować niemal kilka chwil przed startem. Nie jest więc specjalnym zaskoczeniem, iż udział w tych regatach cieszy się od lat sporym zainteresowaniem. Nie brakuje również kibiców, wśród których poza gminnymi gośćmi, są najbliżsi i znajomi startujących. Dotychczas udział w regatach wzięły ponad 420 osad, co łącznie daje liczbę przeszło 2100 zawodników.
W XXIII edycji na starcie stanęło 11 osad, a o zwycięstwie w każdej z kategorii (mężczyźni, kobiety, juniorzy, oldboje, mieszane) decydował czas, w którym każda z załóg pokonywała wyznaczoną bojami trasę usytuowaną na ciśnienie Dziwna. W tym roku trasę zmodyfikowano poprzez skrócenie głównego odcinka wyścigu, ale w zamian za to, każda z osad musiała pokonać dwa pełne okrążenia. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Płetwonurków „Wydry” przy współudziale Gminy Dziwnów, Miejskiego Ośrodka Sportu i Kultury, Garnizonu Dziwnów, Stowarzyszenia Saperów Polskich, Związku Polskich Spadochroniarzy. Zabezpieczenie Ratownicze zapewniły: Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z Dziwnowa, WOPR Kamień Pomorski i WOPR Dziwnów. Regaty Łodzi Monotypowych są zadaniem publicznym realizowanym ze środków finansowych Gminy Dziwnów.
Tuż po zakończeniu regat, w Międzywodziu świętowano „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Tak jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach tego święta, cała miejscowość przywdziała barwy biało-czerwone, co podkreślono ulicznym przemarszem ze 100 metrową flagą (szeroką na 3 metry i ufundowaną m.in. poprzez prowadzoną w 2019 roku wśród mieszkańców zbiórkę pieniędzy), która jest efektem wspólnej inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich „Fregata”, Sołectwa Międzywodzie i Stowarzyszenia „I Love Międzywodzie”.
Początek przemarszu miał miejsce na terenie pirsu w Międzywodziu, gdzie w uroczysty sposób flaga została rozłożona, a następnie ulicą Zatoczną, Pogodną, Słoneczną, Zwycięstwa, Morską i Warszawską, przeniesiono ją do znajdującego się w centrum Międzywodzia parku. Tam marsz dobiegł końca, a biorących udział w tym szczególnym wydarzeniu mieszkańców i gminnych gości, organizatorzy zaprosili na piknik patriotyczny, którego jednym z głównych elementów był występ Domansky Solo. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, kulinarnych przysmaków oraz konkursów wiedzy historycznej dotyczących kolorów narodowych. Za zabezpieczenie przemarszu odpowiadała jednostka OSP z Międzywodzia razem z Wojskową Strażą Pożarną oraz gminną Strażą Miejską.
Przypomnienia wymaga fakt, iż pierwszy przemarsz w Międzywodziu z tak długą flagą został zorganizowany w roku 2019. W następnych latach, z uwagi pandemiczne obostrzenia, tą bardzo oryginalną inicjatywę wstrzymano. Reaktywacja tego wydarzenia miała miejsce w roku minionym, a w tym roku przemarsz odbył się już po raz czwarty. Należy przy tym dodać, iż Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku, a inicjatorem tego święta był ówczesny mieszkaniec Międzywodzia (aktualnie Dziwnowa), p. Leszek Rodziewicz. Podkreślenia wymaga również fakt, iż dzień 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Poza Polską, swój Dzień Flagi (co prawda w innych dniach) obchodzą m.in. Stany Zjednoczonych Ameryki Północnej, Argentyna, Meksyk, Finlandia i Ukraina.
Świąteczne, gminne obchody związane z 234 rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się punktualnie o godzinie 12.00 mszą świętą „Za Ojczyznę”, która miała miejsce w kościele parafialnym pw. św. Józefa. Tuż po niej nastąpił przemarsz pod Pomnik Zwycięstwa (znajdujący się przy ulicy Kaprala Koniecznego), gdzie odbyły się główne uroczystości. Zaplanowane na godzinę 13.15 złożenie kwiatów, wojskowa asysta wraz z apelem pamięci oraz okolicznościowe wystąpienia, zgromadziły przy pomniku sporą grupę mieszkańców, przedstawicieli gminnych instytucji, poczty sztandarowe oraz gości.
Przypomnijmy, Konstytucja 3 Maja uchwalona 3 maja 1791 roku, była pierwszą w Europie (a drugą na świecie, po uchwalonej w Stanach Zjednoczonych w 1787 roku) ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jej zapisy, mając na uwadze czas uchwalenia, tj. koniec XVIII wieku, były – jak na ówczesne realia – bardzo nowoczesne i nowatorskie. Zakładały m.in. likwidację szlacheckiego prawa do tzw. liberum veto, wzięcie pod ochronę państwa ludności z najniższych warstw społecznych, trójpodział władzy. Głównym celem, który przyświecał twórcom konstytucji, było stworzenie kompromisu w relacjach pomiędzy szlachtą a królem, przy jednoczesnym wprowadzeniu szeregu innych, stanowiących odejście od dotychczasowej formuły rządów ram prawnych. Ich nadrzędnym celem była nie tylko znacząca zmiana w funkcjonowaniu państwa i nadanie mu całkowicie nowego kształtu (w zakresie kultury prawnej), ale też zwrócenie szerokiej uwagi na mieszkańców Rzeczypospolitej i ich rolę w kształtowaniu społecznego ładu.
Liczne odniesienia do historii i okoliczności Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, miały miejsce w wystąpieniu Burmistrza Dziwnowa – Łukasza Dziocha. Mówiąc o roli, jaką odegrała w polskiej historii, podkreślił jej główne elementy, których celem było stworzenie silnego, respektującego prawo i szanującego mieszkańców państwa. Sporo uwagi poświecił także sytuacji obecnej, wskazując na potrzebę kształtowania dobrze pojmowanego patriotyzmu, u którego podstaw leży szacunek do drugiego człowieka, respektowanie prawa, budowanie narodowej jedności. Uroczystości uzupełnił apel pamięci, a na ich zakończenie przedstawiciele gminnych władz, delegacje jednostek administracyjnych, sołectw, szkół, organizacji oraz mieszkańców, złożyły okolicznościowe wieńce i wiązanki. Ostatnim akcentem pierwszej części obchodów, było złożenie przez gminną delegację kwiatów pod pomnikiem w Dziwnówku.
Popołudniowa część obchodów w formie Pikniku Patriotycznego miała miejsce w parku przy ulicy kpr. Koniecznego. Nie zabrakło specjalnie przygotowanych animacji i zabaw dla dzieci, historycznego konkursu oraz kulinarnych specjałów.