Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, jedna z 27 placówek podlegających marszałkowi województwa dolnośląskiego, zamknął pierwszy kwartał tego roku z dodatnim wynikiem finansowym. Zysk udało się wypracować po raz pierwszy od 15 lat.
Stało się to zaledwie po kilku miesiącach pracy nowego dyrektora. Od stycznia do końca marca br. legnicka placówka wypracowała ponad pół miliona złotych.
-Przez długi czas legnicki szpital generował straty i z kwartału na kwartał pogłębiało się jego zadłużenie – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Jarosław Rabczenko, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia. – Placówka była wręcz symbolem złej kondycji polskiego systemu ochrony zdrowia. Kiedy kilka miesięcy temu zdecydowaliśmy o zmianach kadrowych, naszym celem było uzdrowienie finansów szpitala, przy jednoczesnym podniesieniu jakości opieki nad pacjentami. Dziś mogę z satysfakcją ogłosić, iż szpital, który jeszcze w 2024 roku notował stratę 24 milionów złotych, teraz, po pierwszym kwartale, wykazuje ponad pół miliona na plusie. To przełomowy moment.
Za tę przemianę odpowiada nowy dyrektor placówki, Maciej Leszkowicz. Powierzenie doświadczonemu menedżerowi prowadzenie i zarządzanie legnickim szpitalem było – jak się okazuje – strzałem w dziesiątkę. Choć sam unika określenia „cudotwórca”, z uśmiechem przyznaje, iż to „cud nad Kaczawą”.
– To efekt wspólnej pracy całego zespołu. Wdrożyliśmy plan naprawczy, który obejmował m.in. zwiększenie liczby przyjmowanych pacjentów, optymalizację kosztów oraz rozwój poradni – tłumaczy Leszkowicz. – Dobrym przykładem jest poradnia neurologiczna, która tylko w styczniu przyjęła 400 pacjentów – tyle samo, ile w całym 2024 roku.
Dyrektor nie ukrywa, iż przez ostatnie lata w szpitalu popełniano błędy w zarządzaniu finansami, co negatywnie wpływało na jego kondycję i zwiększało zadłużenie. Nowy plan restrukturyzacji zakłada zmniejszenie planowanej straty za 2025 rok z 28,6 mln zł do 18 mln zł.
-Liczymy każdą złotówkę, renegocjujemy kontrakty, analizujemy koszty. Ale nie zapominamy o inwestowaniu w jakość, kadry i opiekę nad pacjentem – dodaje dyrektor Leszkowicz. – Powstaje nowoczesna klinika kardiologiczna, która zajmie całe piętro szpitala. Kończymy też remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po jego powrocie na pierwotne miejsce, w byłym szpitalu covidowym otworzymy oddział rehabilitacji kardiologicznej i przeniesiemy tam diagnostykę obrazową.
Dyrektor dokonał też roszad personalnych na kierowniczych stanowiskach w szpitalnych oddziałach. Podczas konferencji przedstawił nowe ordynatorki: dr n. med. Agatę Rojek, która odpowiada za oddział neurologiczny oraz dr Urszulę Maciejak, która prowadzi rehabilitację kardiologiczną.
– Ja i mój zespół, szczególnie dział finansowy, zadbamy o stabilność budżetową placówki. Nowe szefowe oddziałów zapewnią najwyższy standard świadczonych usług. Chcemy, aby jakość była wizytówką legnickiego szpitala – spuentował dyrektor legnickiego szpitala.