Maj w Książnicy Podlaskiej

bstok.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Maj w Książnicy Podlaskiej


Literackie inspiracje i spotkania z mistrzami

Już 7 maja o godz. 16:15 rusza cykl majowych spotkań Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Książkosfera” skierowany do młodzieży szkół średnich. To doskonała okazja do wymiany opinii o książkach i poznania nowych tytułów w gronie rówieśników.

14 maja o godz. 18:00 w ramach Środy Literackiej gościem specjalnym będzie Chris Niedenthal – światowej klasy fotoreporter, dokumentujący najważniejsze wydarzenia w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Spotkanie poprowadzi Marcin Pawlukiewicz.

Miłośników literatury koreańskiej zapraszamy 15 maja o godz. 17:00 na Klub Książki Koreańskiej, a fanów fantasy i sci-fi tego samego dnia o godz. 18:00 na „Fantasy Talk”, poświęcony słowiańskim mitom i legendom.

20 maja o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie literackie z Hatifem Janabi – arabskim poetą, tłumaczem i krytykiem literackim, od lat mieszkającym w Polsce. Rozmowę poprowadzi Wojciech Kass.

Nauka, historia i kultura

12 maja o godz. 12:00 rozpocznie się XIV Konferencja Naukowa z cyklu „Żydzi wschodniej Polski”, w tym roku pod hasłem „Codzienność żydowskiego świata w Europie Środkowo-Wschodniej”.

O godz. 18:00 odbędą się Rozmówki polsko-polskie – spotkanie po polsku z obcokrajowcami, poświęcone kulturze, językowi i tożsamości polskiej.

Rozrywka, integracja i edukacja

Planszówki Johnny’ego i Mateusza (12 i 26 maja, godz. 17:30) to cykliczne spotkania dla miłośników gier planszowych i karcianych – zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

Seniorów zapraszamy na spotkania Klubu „Złote Pionki” (13 i 27 maja, godz. 10:00–14:00), gdzie w przyjaznej atmosferze można zagrać w gry planszowe i ćwiczyć umysł.

Nie zabraknie również praktycznych warsztatów tkackich (20 i 22 maja, godz. 9:00 i 12:00) oraz kulinarnych inspiracji podczas spotkania z Ziołową Zagrodą „Kulinaria z młodego ziela” (22 maja, godz. 17:00).

Wydarzenia dla najmłodszych

26 i 27 maja odbędą się spotkania autorskie z Przemysławem Wechterowiczem – niezwykle popularnym autorem książek dla dzieci, m.in. „Proszę mnie przytulić”, „Uśmiech dla Żabki”, „Być jak tygrys”. Spotkania odbędą się w Filii 4 KP (26.05, od godz. 8:15) i Filii 13 KP (27.05, od godz. 8:30).

31 maja o godz. 10:00 zapraszamy najmłodszych uczniów szkół podstawowych na Szachowy Dzień Dziecka.

Wydarzenia cykliczne

Każdy wtorek i czwartek to „Bajkowe poranki” – spotkania dla grup zorganizowanych, łączące magię dziecięcej literatury z kreatywnymi działaniami plastycznymi (konieczne wcześniejsze zgłoszenie w Dziale Edukacji: 85 67 67 285 lub 500 276 591).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowe informacje i pełny harmonogram dostępne są na stronie www.ksiaznicapodlaska.pl. Nie przegapcie okazji, by stać się częścią kulturalnego życia regionu!

Wydarzenia w Książnicy Podlaskiej w maju 2025 – harmonogram i opisy

7 maja, godz. 16:15 – Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki „Książkosfera”
Spotkanie dla młodzieży szkół średnich, podczas którego uczestnicy mogą wymieniać się opiniami na temat przeczytanych książek, poznawać nowe tytuły i rozwijać pasję czytelniczą w inspirującym gronie rówieśników. Klub stanowi świetną okazję do nawiązania nowych znajomości i poszerzenia literackich horyzontów.

8 maja – Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
W tym dniu Biblioteka Główna oraz Filie są nieczynne – świętujemy razem z bibliotekarzami!

12 maja, godz. 12:00 – XIV Konferencja Naukowa z cyklu „Żydzi wschodniej Polski”
Tegoroczna edycja konferencji nosi tytuł „Codzienność żydowskiego świata w Europie Środkowo-Wschodniej”.

12 maja, godz. 17:30 – Planszówki Johnny’ego i Mateusza
Popularne spotkanie z grami planszowymi, karcianymi i kościanymi. Doskonała okazja do poznania nowych tytułów i spędzenia czasu w miłym towarzystwie – zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych graczy.

13 maja, godz. 10:00–14:00 – „Złote Pionki”
Spotkanie Klubu Seniora „Złote lata w bibliotece” przy grach planszowych. To doskonała okazja do integracji, rozrywki i ćwiczenia umysłu w przyjaznej atmosferze.

13 maja, godz. 18:00 – Kultura jest TU! Biblioteczne spotkania z wielkim ekranem
Wspólne oglądanie filmu „Prawo i pięść” – najważniejszego polskiego weasternu w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, na podstawie powieści Józefa Hena „Toast”. Spotkanie dla miłośników kina i literatury.

14 maja, godz. 16:15 – Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki „Książkosfera”
Kolejne spotkanie dla młodzieży szkół średnich, poświęcone dyskusjom o literaturze i wymianie czytelniczych inspiracji.

14 maja, godz. 18:00 – Środa Literacka z Chrisem Niedenthalem
Wyjątkowe spotkanie z legendarnym fotoreporterem, dokumentalistą najważniejszych wydarzeń w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Chris Niedenthal opowie o kulisach powstawania swoich ikonicznych zdjęć oraz o pracy fotoreportera na pierwszej linii historii. Rozmowę poprowadzi Marcin Pawlukiewicz.

15 maja, godz. 17:00 – Klub Książki Koreańskiej
Spotkanie dla miłośników literatury koreańskiej. Uczestnicy poznają nowe tytuły, rozmawiają o kulturze Korei i dzielą się swoimi czytelniczymi odkryciami.

15 maja, godz. 18:00 – Fantasy Talk: Słowiańskie mity i legendy
Spotkanie klubu miłośników fantasy i sci-fi poświęcone słowiańskim mitom, legendom oraz nurtowi slavic fantasy. To okazja do rozmowy o fascynujących motywach i inspiracjach w literaturze oraz popkulturze.

20 maja, godz. 9:00 i 12:00 – Warsztaty tkackie
Praktyczne zajęcia dla osób chcących poznać tajniki tradycyjnego tkactwa. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił przy krosnach i stworzyć własne tkaniny.

20 maja, godz. 10:00 – Wręczenie nagród w konkursie „Lipce Reymontowskie”
Uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabłudowie, pod patronatem Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego. Wydarzeniu towarzyszy koncert fortepianowy prof. Galiny Markowej.

20 maja, godz. 18:00 – Spotkanie literackie z Hatifem Janabi
Gościem będzie Hatif Janabi – arabski poeta, tłumacz i krytyk literacki z Iraku, od lat mieszkający w Polsce. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kass. Wydarzenie skierowane do dorosłych, będzie nagrywane.

21 maja, godz. 16:15 – Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki „Książkosfera”
Kolejna okazja do rozmów o literaturze dla młodzieży szkół średnich.

21 maja, godz. 18:00 – Środa Literacka z Pawłem Średzińskim
Spotkanie z autorem i przyrodnikiem, poświęcone książce o borsuku – fascynującym i nieuchwytnym bohaterze polskiej przyrody. Autorzy publikacji przybliżą świat „króla podziemi”, jego rolę w ekosystemie i potrzebę ochrony tego gatunku. Wydarzenie dla wszystkich miłośników przyrody i literatury.

22 maja, godz. 9:00 i 12:00 – Warsztaty tkackie
Kolejna odsłona praktycznych warsztatów tkackich dla wszystkich zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem.

22 maja, godz. 17:00 – Spotkanie z Ziołową Zagrodą: „Kulinaria z młodego ziela”
Warsztaty i spotkanie poświęcone wykorzystaniu młodych ziół w kuchni. Uczestnicy dowiedzą się, jak wzbogacić codzienne potrawy o zdrowe i aromatyczne składniki.

26 maja, godz. 8:15 – Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem (Filia 4 KP)
Spotkanie z niezwykle popularnym autorem książek dla dzieci, autorem m.in. „Proszę mnie przytulić”, „Uśmiech dla Żabki”, „Być jak tygrys”.

26 maja, godz. 17:30 – Planszówki Johnny’ego i Mateusza
Kolejne spotkanie z grami planszowymi i karcianymi, otwarte dla wszystkich chętnych.

27 maja, godz. 8:30 – Spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem (Filia 13 KP)
Druga odsłona spotkania z autorem bestsellerowych książek dla dzieci, skierowana do najmłodszych czytelników.

27 maja, godz. 10:00–14:00 – „Złote Pionki”
Spotkanie Klubu Seniora „Złote lata w bibliotece” przy grach planszowych. Integracja, rozrywka i ćwiczenie umysłu w przyjaznej atmosferze.

28 maja, godz. 16:15 – Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki „Książkosfera”
Ostatnie w maju spotkanie dla młodzieży szkół średnich, poświęcone rozmowom o literaturze.

29 maja, godz. 18:00 – Rozmówki polsko-polskie
Spotkanie po polsku z obcokrajowcami przy kawie i herbacie, poświęcone kulturze, językowi i tożsamości polskiej, skierowane do wszystkich zainteresowanych tematyką polskości i dialogiem społecznym.

31 maja, godz. 10:00 – Szachowy Dzień Dziecka dla klas I–III
Turniej i zabawy szachowe dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Wydarzenie ma na celu popularyzację gry w szachy oraz rozwijanie logicznego myślenia wśród dzieci.

źródło: Książnica Podlaska
oprac.: Anna Tyszkiewicz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Idź do oryginalnego materiału