Lekarz miejski online – rząd testuje nową usługę w Oslo i innych miastach
Rząd zapowiedział program pilotażowy, który ma zapewnić mieszkańcom dostęp do cyfrowych konsultacji lekarskich, gdy ich lekarz rodzinny nie ma wolnego terminu. Usługa zostanie najpierw przetestowana w wybranych gminach – wiadomo już, iż Oslo znajdzie się w gronie pierwszych uczestników, obok Kristiansand i Arendal.
Przeczytaj również: 300 koron za minutę! Nie daj się złapać – Poznaj pułapki norweskich parkingów
Lekarz miejski online
– Bardzo się cieszę, iż Oslo dołącza do naszego projektu modernizacji i zwiększenia dostępności usług zdrowotnych. Jestem szczególnie ciekaw, czy lekarz online pomoże odciążyć pogotowie i zapewnić mieszkańcom stolicy szybszy dostęp do pomocy medycznej – mówi minister zdrowia i opieki Jan Christian Vestre.
Rząd testuje nową usługę w Oslo i innych miastach
– Najważniejsi są dla mnie pacjenci i to, by oferta usług była dla nich jak najbardziej dostępna. Dzięki pilotażowi w całym Oslo lekarze rodzinni będą mogli dołączyć do systemu. Musimy wspólnie z nimi wzmacniać podstawową opiekę zdrowotną – i wierzę, iż to będzie istotny krok naprzód – dodaje radna ds. zdrowia Thea K. Schjerven.
Wzmocnienie podstawowej opieki zdrowotnej
Program z lekarzem miejskim online to jeden z elementów rządowej strategii „odnowienia, wzmocnienia i usprawnienia” systemu lekarzy pierwszego kontaktu. Gminy uczestniczące w pilotażu będą łączyć usługi lekarza online z działającymi już placówkami lekarzy rodzinnych i pogotowia. Różne sposoby organizacji tej usługi pozwolą zgromadzić cenne dane do oceny i dalszego rozwoju systemu.
– Nasza wspólna publiczna opieka zdrowotna to najlepsza ochrona, jaką mamy. Chcemy sprawdzić, czy mieszkańcy mogą łatwo i gwałtownie uzyskać pomoc dzięki zdalnej konsultacji z innym miejskim lekarzem, gdy ich własny lekarz nie ma wolnego terminu, a problem nadaje się do konsultacji cyfrowej – podkreśla minister Vestre.
Nowa usługa ma być uzupełnieniem pracy lekarzy rodzinnych i pogotowia. Lekarz rodzinny pozostanie podstawowym wyborem pacjentów, ale jeżeli najbliższy dostępny termin nie odpowiada lub jest zbyt odległy, pacjent będzie mógł wybrać konsultację online z innym lekarzem współpracującym z gminą.
Więcej gmin w pilotażu
W pierwszym etapie projekt ma objąć od 10 do 20 gmin, w tym Oslo, Kristiansand i Arendal. realizowane są rozmowy z kolejnymi samorządami zainteresowanymi udziałem.
Pilotaż zostanie dokładnie oceniony, a jego wyniki posłużą jako podstawa do decyzji o ewentualnym rozszerzeniu programu.
Inicjatywa jest częścią rządowego dokumentu strategicznego „Odnowić, wzmocnić, usprawnić. Przyszłość podstawowej opieki zdrowotnej i pomocy medycznej poza szpitalem”, który został omówiony w parlamencie na początku tego roku.
Rząd przeznaczył na realizację projektu 50 milionów koron w budżecie na 2025 rok.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: regjeringen, Zdjęcie: pixabay
Przeczytaj również: Nowe uprawnienia dla policji i służb: Prywatność kontra bezpieczeństwo