Konstytucja 3 Maja i jej dziedzictwo w sercach Polonii

14 godzin temu

Co roku na początku maja ulice Chicago rozbrzmiewają dźwiękiem orkiestr dętych, śpiewem patriotycznych pieśni i radosnym wiwatowaniem biało-czerwonych tłumów. Wszystko to za sprawą Parady 3 Maja.

Parada 3 Maja w sercu Chicago to jedna z największych manifestacji polskości poza granicami kraju, która w piękny sposób łączy pokolenia Polonii i przypomina o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.

Historyczny kontekst – duma narodowa
Uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po amerykańskiej) nowoczesną ustawą zasadniczą. Jej celem była reforma ustroju Rzeczypospolitej, ograniczenie liberum veto, wzmocnienie władzy wykonawczej oraz poprawa sytuacji chłopów i mieszczan. Dokument ten stał się symbolem dążenia do nowoczesnego, sprawiedliwego państwa i walki o niezależność narodową. Choć Konstytucja obowiązywała zaledwie przez kilkanaście miesięcy, jej znaczenie jest nie do przecenienia – była aktem odwagi, mądrości i wizjonerstwa. Po dziś dzień pozostaje symbolem walki o wolność i godność narodową.

Parada 3 Maja w Chicago – święto Polonii i patriotyzmu
W Chicago, które od pokoleń jest jednym z najważniejszych ośrodków polonijnych na świecie, obchody 3 maja mają wyjątkowy charakter. Parada, organizowana przez Związek Klubów Polskich, odbywa się zwykle w pierwszą sobotę maja i przyciąga tysiące uczestników – od harcerzy, uczniów polskich szkół sobotnich, po weteranów, organizacje społeczne, artystyczne i przedstawicieli władz lokalnych. Kolorowe korowody, tradycyjne stroje ludowe, biało-czerwone flagi i hasła na transparentach tworzą atmosferę dumy i jedności. Parada nie tylko upamiętnia historyczne wydarzenie, ale jest także okazją do pokazania siły i aktywności Polonii w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym Stanów Zjednoczonych.

Nie tylko historia…
Dla wielu młodych uczestników parada to nie tylko lekcja historii, ale i żywa lekcja tożsamości. Przez udział w wydarzeniu dzieci i młodzież uczą się dumy z polskiego dziedzictwa, języka i tradycji. To także szansa na integrację całych rodzin i budowanie mostów między pokoleniami. W ostatnich latach coraz więcej organizacji młodzieżowych, artystycznych i edukacyjnych włącza się w przygotowania do parady.

Hasło i Marszałkowie Parady 2025
Tegoroczna, 134 parada odbędzie się w sobotę, 3 maja, o godzinie 11:30, tradycyjnie na Columbus Drive, między ulicami Balbo a Monroe w centrum Chicago. Tegoroczne hasło parady brzmi: „1000-lecie Królestwa Polskiego”. Nawiązuje ono do tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 roku, podkreślając długą i bogatą historię polskiej państwowości. Wielkim Marszałkiem Parady został wybrany prof. Jim Mazurkiewicz z Teksasu – zootechnik, ekonomista i działacz społeczny, profesor Uniwersytetu Rolniczego i Mechanicznego Texas A&M. Jest on Polakiem w piątym pokoleniu, aktywnie zaangażowanym w promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Honorowym Marszałkiem Parady został Jego Ekscelencja Ks. Biskup Artur istotny z Diecezji Sosnowieckiej. Tytuł „Friend of Polonia” przyznano Susanie A. Mendoza, Skarbnikowi Stanu Illinois, za jej wsparcie i zaangażowanie na rzecz społeczności polonijnej. Królową Parady 2025 została Olivia Kowalczyk, która wraz z Damami Dworu – Heleną Łozą i Patrycją Niżnik – będzie promować wolontariat i aktywność młodzieży w życiu społecznym.

Znaczenie Parady dla Polonii
Parada 3 Maja w Chicago to nie tylko upamiętnienie historycznego wydarzenia, ale także manifestacja dumy z polskiego dziedzictwa i jedności społeczności polonijnej. To okazja do pokazania siły i aktywności Polonii w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym Stanów Zjednoczonych.

Więcej informacji na temat parady oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia: polishparade.org.

Idź do oryginalnego materiału