
W miniony weekend Gidle - miejscowość o wielkiej historii i duchowym znaczeniu - po raz kolejny udowodniły, iż potrafią oczarować nie tylko pielgrzymów, ale i miłośników sztuki oraz muzyki. Wszystko za sprawą niezwykłego koncertu oraz towarzyszącej mu wystawy, zorganizowanych w ramach projektu "Gidle. Mała Ojczyzna - Wielka Historia".
W niedzielę, 27 lipca, wnętrza gotycko-barokowej Bazyliki Wniebowzięcia NMP wypełniły się brzmieniem dawnych instrumentów i kunsztownych kompozycji z minionych wieków. Podczas koncertu "Zapisani w inwentarzu: mistrzowie dawnych dźwięków" wystąpił zespół Barque Ensemble, który z wirtuozerią i pasją przeniósł słuchaczy w czasy, gdy muzyka niosła ze sobą zarówno duchowość, jak i dworską elegancję.
Repertuar koncertu oparty był na muzycznych zbiorach znajdujących się w posiadaniu ojców dominikanów z Gidli - prawdziwej skarbnicy muzyki dawnej. Dzięki takim inicjatywom te bezcenne, często zapomniane kompozycje zyskują drugie życie.
To jednak nie koniec kulturalnych emocji. Już w czwartek odbył się wernisaż prac Elżbiety Dudy, poświęconych dawnym budynkom Gidel - tym, które przetrwały próbę czasu, i tym, które zachowały się jedynie w pamięci mieszkańców i na starych fotografiach. Wczoraj natomiast (niedziela) wystawa została zaprezentowana szerszej publiczności w murach Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej.
To swoisty hołd dla miejsca, które dla wielu pozostaje duchowym i kulturowym sercem regionu.
W wydarzeniach udział wzięli mieszkańcy powiatu radomszczańskiego, lokalni twórcy, miłośnicy historii oraz przedstawiciele władz. Powiat radomszczański reprezentowała Ewa Gajzler, Przewodnicząca Rady Powiatu
Gidle po raz kolejny pokazały, iż historia i kultura idą tu ramię w ramię, a mała ojczyzna może mieć naprawdę wielkie znaczenie.
Chcesz więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych w powiecie? Śledź nasz portal i bądź na bieżąco!