Kiedy wreszcie ruszy budowa obwodnicy Mławy?

8 godzin temu
Zdjęcie: Kiedy wreszcie ruszy budowa obwodnicy Mławy?


Kiedy wreszcie ruszy budowa obwodnicy Mławy? Władze Mazowsza zapewniają, iż wszystko idzie w dobrym kierunku. Dwa zadania — budowa zachodniej obwodnicy Mławy oraz prace projektowe nad obwodnicą Żuromina — otrzymały wsparcie finansowe z budżetu województwa i Funduszy Europejskich dla Mazowsza.

Kiedy wreszcie ruszy budowa obwodnicy Mławy?

Tak długo oczekiwana obwodnica zachodnia Mławy odciąży centrum miasta od ruchu ciężkiego, a przedsiębiorcom ułatwi dojazd do strefy przemysłowej. Na jakim etapie są prace?

– Jest pozwolenie na budowę i wybrany wykonawca, więc rozpoczynamy inwestycję, na którą mieszkańcy regionu ciechanowskiego czekają od dawna. Zgodnie z planem obwodnica Mławy ma być gotowa za trzy lata. Ale to nie koniec, bo ruszają też prace nad projektem obwodnicy w Żurominie – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Zachodnia obwodnica Mławy, o długości 8,4 km, ma powstać w ciągu drogi wojewódzkiej nr 544. Trasa ominie Mławę od zachodu i południa, łącząc się z węzłem „Mława Południe” na S7 oraz z ulicą Gdyńską na północy. Wzdłuż nowej drogi zaplanowano budowę chodników, ścieżek rowerowych i dróg serwisowych. Przebudowane zostaną także skrzyżowania z drogami lokalnymi, a na rzece Seracz powstanie nowy most.

Inwestycja, na którą z niecierpliwością czekają mieszkańcy i kierowcy, ma potrwać trzy lata. Jej koszt to ponad 134 miliony złotych, z czego ponad 106 milionów pochodzi z dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021–2027.

Żuromin z projektem nowej obwodnicy

Wkrótce rozpoczną się również prace nad dokumentacją projektową południowo-wschodniej obwodnicy Żuromina. Nowy odcinek drogi o długości 4,3 km połączy skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 541 z ulicą Warszawską (DW 563) w Żurominie. Budowa tej obwodnicy znacząco usprawni komunikację w regionie i zmniejszy ruch tranzytowy w centrum miasta.

Zakończenie prac nad projektem planowane jest na II kwartał 2026 roku, a koszt opracowania dokumentacji wynosi 1,2 miliona złotych. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 178 milionów złotych. Powiat żuromiński i gmina Żuromin przekazały po 100 tysięcy złotych na sfinansowanie prac projektowych.

Idź do oryginalnego materiału