Blisko 100 milionów złotych na rozwój stref przemysłowych otrzymała najmniejsza gmina w powiecie świdnickim, Dobromierz, na inwestycje, które zaowocują dwoma tysiącami miejsc pracy. Świdnica z tego samego rządowego programu pod tym samym pozorem zgarnęła prawie 20 mln złotych. Efekt to drogi, zatoczki parkingowe i chodniki na dwóch osiedlach domów jednorodzinnych. Jak władze miasta zrobiło deal z rządem PiS?
TEGO NIE PRZECZYTASZ W „MEDIACH” SAMORZĄDOWYCH
– Miasto zrealizowało inwestycje o łącznej wartości ponad 49 mln zł. Wśród najważniejszych przedsięwzięć znalazła się rozbudowa
infrastruktury drogowej w strefie przemysłowej, czyli budowa ulicy Sudeckiej oraz dróg pomiędzy ul. Pogodną i gen. W. Sikorskiego […] – pochwaliła się w prezentowanym podczas sesji absolutoryjnej raporcie o stanie Świdnicy za rok 2024 prezydent Beata Moskal-Słaniewska. jeżeli informacja dotarła do mieszkańców dwóch najmłodszych świdnickich osiedli z zabudową jednorodzinną i szeregową, Osiedla na Wzgórzu i Osiedla Pogodnego, mogą czuć się zaskoczeni, iż ich osiedlowe uliczki to infrastruktura w strefie przemysłowej. Prezydent Świdnicy jednak się nie myli – taki deal zrobiła z byłym rządem Zjednoczonej Prawicy. To była największa, pozyskana z funduszy krajowych dotacja, sięgająca blisko 20 milionów złotych.
Przejmując władzę w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość wraz z ówczesnymi partiami satelickimi gwałtownie doprowadziło do znacznego ograniczenia niezależności samorządów, ograniczając wpływy do budżetu z krajowych podatków, a w zamian oferując liczne programy rządowe. Zamiast więc samodzielnych decyzji o inwestycjach, podejmowanych zgodnie z faktycznymi potrzebami miast, gmin i powiatów, rząd wprowadził centralne sterowanie. Samorządowcy wielokrotnie wskazywali na uznaniowość przyznawania funduszy, na forowanie gmin i miast, których władze były związane z prawicą lub grzecznie z nią współpracowały. Świdnica dość długo „grzeczna” nie była, wskazując, iż jest bardzo mocno pomijana w rozdawaniu pieniędzy. Prezydent Beata Moskal-Słaniewska (Nowa Lewica) wchodziła w polemikę z politykami PiS, także z samym premierem.
Po wizycie Mateusza Morawieckiego w Świdnicy, we wrześniu 2019 roku ostro oponowała, gdy ówczesny szef rządu przed katedrą mówił o „załatwieniu” z budżetu centralnego pieniędzy na remont ulicy Kossaka (pomylił nazwę ul. Kraszowickiej). Tak wówczas Beata Moskal-Słaniewska broniła transparentności pozyskiwania środków przez miasto: Środki można pozyskiwać w procedurze KONKURSOWEJ, czyli przedkłada się projekt, który musi uzyskać dużą ilość punktów od komisji ekspertów. Nie ma tu możliwości, by ktoś coś „załatwiał”. O „załatwianiu” słyszałam w epoce dawno minionej. Tu ważna jest wartość projektu. Chyba, iż ktoś chce „kogoś załatwić”, bo o takich sytuacjach słyszałam.(źródło FB Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy). W polityczną awanturę w mediach społecznościowych włączył się prominentny wówczas działacz PiS-u Michał Dworczyk, który niedługo odegrał istotną rolę w zmianie nastawienia prezydent Świdnicy, z którą partia Jarosława Kaczyńskiego rozpoczęła regularną współpracę bez oglądania się na transparentność i wcześniej wychwalane przez prezydentkę zasady.
Lody z nieznanych przyczyn zaczęły tajać w 2021 roku, gdy po latach odsuwania na drugi plan Świdnica zaczęła dostawać dotacje. Pierwsze, duże wsparcie Michał Dworczyk ogłosił na Rynku w Świdnicy, podkreślając, iż wniosek złożyła lewicowa prezydent. Rząd Zjednoczonej Prawicy Świdnicę zaliczył do gmin górskich i z funduszy, które miały wspierać rozwój bazy turystycznej, dał 8 mln złotych na remont teatru.
Stopniowo relacje lewicowej prezydent Świdnicy i Prawa i Sprawiedliwości zaczęły się zacieśniać, doprowadzając do zerwania sojuszu z Koalicją Obywatelską i nawiązania w tej kadencji ścisłej współpracy z posłami i radnymi partii Jarosława Kaczyńskiego. Nim do tego doszło, po wyborach samorządowych 2024 roku, Beata Moskal-Słaniewska mogła pochwalić się pozyskaniem ogromnej dotacji, która stanowiła niemal połowę wartości wszystkich miejskich inwestycji w 2024r. Dotacji pozyskanej z fundusz strategicznych na podstawie kilkuzdaniowego wniosku z ostatniego programu rządu Zjednoczonej Prawicy, który miał wspierać rozwój przemysłu.
Inwestycja strategiczna na osiedlu domków jednorodzinnych
Rządowy Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, edycja siódma, realizowanej z funduszy na przeciwdziałanie skutkom COVID. Edycja siódma Programu Inwestycji Strategicznych w celu ma zapisane:
Cel Inwestycji – przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19 poprzez stworzenie lub poprawę warunków obsługi i rozwoju:
a) istniejących spójnych funkcjonalnie terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 80 ha, oznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren produkcji, z których przynajmniej 50% powierzchni terenu było w dniu ogłoszenia naboru
zagospodarowane infrastrukturą przemysłową albo,
b) planowanych spójnych funkcjonalnie terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 60 ha, które przynajmniej w 50% stanowią własność: Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi oraz spółek których dominującym właścicielem są podmioty wymienione powyżej, dających możliwość ulokowania i uruchomienia produkcji przemysłowej i mogących być przeznaczone na takie cele według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, albo
c) międzynarodowych terminali intermodalnych o strategicznym znaczeniu gospodarczym, funkcjonujących w ramach sieci kompleksowej i bazowej TEN-T obejmującej linie kolejowe, porty i terminale kolejowo-drogowe”
Z tego funduszu najmniejsza gmina powiatu świdnickiego otrzymała blisko 100 milionów złotych, które są wykorzystywane na przebudowę dróg, budowę rond, oczyszczalni ścieków, nowych przyłączy, co poskutkowało ulokowaniem pod Dobromierzem dwóch gigantycznych inwestycji: centrum logistycznego Amazona i fabryki Boscha. W efekcie ma powstać 2 tysiące nowych miejsc pracy.
Świdnica sięga z tego samego funduszu po 20 mln złotych, które wykorzystano na budowę dróg osiedlowych na dwóch nowych osiedlach domów jednorodzinnych i zabudowy szeregowej. Nie ma mowy o nowych miejscach pracy. Jak to możliwe?
Program realizował Bank Gospodarstwa Krajowego i tutaj został złożony wniosek. Wniosek dwustronicowy. Uzasadnienie jest ogólne, nie zawiera żadnych map. I to wystarczyło, by BGK przekazał promesę (5 stron) na inwestycje, które w tej chwili są już na finiszu, a stało się to w lipcu 2023 roku, niemal w ostatniej chwili przed przegranymi przez PiS wyborami parlamentarnymi.
Nie widzisz tu zakładów przemysłowych? Nie szkodzi
Jaki związek ulice na osiedlach domków jednorodzinnych mają związek z przemysłem. Otóż mają bardzo ścisły – przekonuje miasto.
– Gmina spełniała wskazany cel inwestycji jakim był: poprawa warunków obsługi i rozwoju istniejących spójnych funkcjonalnie terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 80 ha, oznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren produkcji, z których przynajmniej 50% powierzchni terenu było w dniu ogłoszenia naboru zagospodarowania infrastrukturą przemysłową – przekonuje rzeczniczka ratusza Magdalena Dzwonkowska.
– Zgodnie z uzasadnieniem wniosku, zaplanowane przedsięwzięcie usprawni układ komunikacyjny miasta, w szczególności terenów inwestycyjnych WSSE Invest-Park, pozwoli na udostępnienie i dojazd do trenów inwestycyjnych w istniejącej strefie aktywności gospodarczej oraz ich aktywizację, usprawni funkcjonowanie podmiotów gospodarczych oraz dojazd mieszkańcom do miejsc pracy – wylicza rzeczniczka.
– W związku z tym, iż wskazane osiedla miejskie funkcjonują w bezpośrednim sąsiedztwie terenów inwestycyjnych strefy ekonomicznej, dlatego budowane drogi wraz z niezbędną infrastrukturą przebiegają przez osiedle lub jego obrzeża – wskazuje na związek osiedli z przemysłem.
– Rozwój gospodarczy/przemysłu to nie tylko poszerzanie trenów/ obszarów inwestycyjnych, ale również budowa infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania przedsiębiorstw, sprawnego dojazdu do firmy, budowanie komunikacji alternatywnej ale również zapewnienie łatwej komunikacji potencjalnym pracownikom do miejsca pracy – kończy wyjaśnienia Dzwonkowska.
Mieszkańcy Klimatycznej jadą wygodnie do pracy w Ideal-u, a Sudecka przelotowa
Jaki obszar przy ulicy Sudeckiej oraz leżących w odległej części miasta Klimatycznej, Promiennej i Księżycowej władze miasta uznają za „istniejące spójnych funkcjonalnie terenów inwestycyjnych o powierzchni co najmniej 80 ha”? Żadne mapy nie wskazują bezpośredniej bliskości spójnych funkcjonalnie terenów przemysłowych. Działki, na których działają zakłady przemysłowe lub są przeznaczone pod przemysł to przede wszystkim rejon ulicy Przemysłowej, Towarowej i obrzeża osiedla Zawiszów. Nasza prośba o wykazanie tej spójności i wskazanie, co wchodzi w skład wymaganych 80 hektarów nie otrzymaliśmy odpowiedzi do chwili publikacji.
Jak uliczki osiedlowe usprawnią układ komunikacyjny z terenami WSSE? Gdzie one się znajdują pokazują poniższe mapki. Warto pamiętać, iż z Klimatycznej, Promiennej i Księżycowej nie ma drogowego połączenia do ul. Ząbka i dalej ul. Colgate, gdzie znajdują się dwa największe zakłady, Electrolux ora Colgate, działające w ramach WSSE Invest-Park. Jedyną fabryką jest IDEAL przy ul. Pogodnej. Ilu mieszkańców nowych domów jednorodzinnych pracuje w tym zakładzie, bo tylko im nowe drogi ułatwią dojazd do tego właśnie obiektu przemysłowego? Chyba iż pozostali świdniczanie będą mieli ochotę zjechać z Pogodnej objazdem.
To może być niespodzianka dla osób, które kupowały od miasta działkę pod dom w położonej na obrzeżach, oddalonej o kilka kilometrów od zakładów przemysłowych, części miasta. Ulica biegnąca pomiędzy domami na poprawić dojazd do zakładów i stać się łącznikiem między ul. Westerplatte a Bystrzycką. Będzie to plan realny, o ile powstanie istniejąca na razie tylko na planach ulica Izerska, łącząca ul. Sudecką z ul. Westerplatte.
Rzeczywistość zdecydowanie musiała dostosować się do potrzeb formalnych. Ani Sudecka, ani Promienna, Księżycowa czy Klimatyczna nie ułatwią nikomu, poza właścicielami domów przy nich położonych, dojazdu dokądkolwiek.
O wyjaśnienia, dlaczego zamiast na faktyczne wsparcie rozwoju przemysłowego miasta Świdnicy zostały przyznane ogromne środki na drogi osiedlowe, zwróciliśmy się do Kancelarii Premiera Rady Ministrów:
„Rządowy Fundusz Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych działa na podstawie uchwały nr 84/2021 Rady Ministrów z 1 lipca 2021 r. i regulaminów poszczególnych edycji Programu. Źródłem finansowania Programu był Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Program realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). BGK weryfikował wnioski formalnie i przygotowywał raport. Komisja do spraw wsparcia Programu oceniała wnioski i sporządzała listę rekomendowanych inwestycji. Ostateczną decyzję podejmował ówczesny Prezes Rady Ministrów. Wszelkie szczegółowe pytania dotyczące inwestycji w Świdnicy należy kierować bezpośrednio do Gminy Miasto Świdnica.”
Agnieszka Szymkiewicz
fot. Michał Nadolski
Osiedle na Wzgórzu, ul. Sudecka:




















Osiedle Pogodne (Klimatyczna, Promienna, Księżycowa):














