
6-7 czerwca na Śląsku świętować będziemy kolejny finał INDUSTRIADY. Imprezy odbędą się w ponad 50 obiektach Szlaku Zabytków Techniki. Tegoroczny motyw to SKARBY ZIEMI czyli to, co kształtowało przez wieki przemysłowy Śląsk.
My tradycyjnie zapraszamy do SCK – Parku Tradycji, gdzie w sobotę 7 czerwca czeka na Was wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Zapraszamy do zapoznania się z programem:
godz. 12.00-15.00 – Zwiedzanie z przewodnikiem „Na tropie skarbów (Ziemi)”
Wycieczka popularnonaukowa po terenach eksploatacji siemianowickich złóż i minerałów oraz miejscach ich przetwarzania z ekspertką – Małgorzatą Derus.
Początek oprowadzania w Parku Tradycji, następnie trasa wiedzie przez tematycznie powiązane z opowiadaną w obiekcie narracją miejsca eksploatacji złóż i minerałów oraz miejsca ich przetwarzania – gdzie znajdowały się wielkie zakłady siemianowickiego przemysłu, od których w latach siedemdziesiątych ukuto slogan „Siemianowice – miasto węgla i stali”.
– Wycieczka częściowo autokarowa (wyjazd poza obiekt do odległych dzielnic i powrót do obiektu).
– Zbiórka o godz. 12:00 przed wejściem do Parku Tradycji.
– Zapisy pod numerem telefonu 032 2287 280 wew. 11.
godz. 15.00-18.00 –
Rodzinna wielkoformatowa gra planszowa „Skarby ziemi”
Opis gry planszowej „Minerały”: Pod Twoimi stopami znajdują się wspaniałe bogactwa. Zamknięte w skalnych skorupach minerały zalśnią tysiącem barw, gdy tylko uda Ci się je wydobyć na powierzchnię. To twoje zadanie. Wyrusz w głąb ziemi, aby odnaleźć mlecznobiałe wollastonity, czarne niczym bezksiężycowa noc antracyty, czy błękitne jak morska toń kianity.
godz. 15.00-18.00 –
Odkrywka – stanowisko wykopaliskowe
Na terenie przed budynkiem Parku Tradycji powstanie ogromna piaskownica, która posłuży dzieciom za teren „wykopalisk”. „Odkrywka” będzie formą gry edukacyjnej połączonej z wyzwaniem – zadaniem dzieci będzie odnajdywanie w piasku fragmentów minerałów, a następnie – przy asyście animatorów – zdobywanie informacji na ich temat oraz gromadzenie punktów uzależnionych od wartości danego „odkrycia”.
godz. 15.00-18.00 – Strefa warsztatów kreatywnych „Skarby Ziemi”
Strefa tematycznych warsztatów, prowadzonych przez siemianowickie NGO’sy, siemianowickie szkoły oraz zaprzyjaźnione organizacje.
godz. 16.00-17.00 – Skarby Ziemi – geologiczny quiz bar
Odkryj Skarby Ziemi – Rodzinny Quiz, gdzie kopiesz po wiedzę zamiast węgla!
Lubisz zagadki i przygodę? Masz żyłkę odkrywcy? A może po porostu wiedzę cenną jak diament? Zbierz grupę znajomych, zabierz rodzinę i szykujcie się na emocje połączone z dawką humoru.
To nie będzie zwykły quiz. To połączenie dobrej zabawy oraz podróży poprzez złoża diamentów i węgla, fascynujące zjawiska przyrody oraz ciekawostki geologiczne! Specjalista z Uniwersytetu Śląskiego odkryje przed Wami niesamowity świat geologii a Wy – sprawdzicie się jako odkrywcy!
Czeka Was kilka rund pytań poprzedzonych każdorazowo tematycznym wprowadzeniem, a na najlepszych – nagrody!
Drużyny od 3 do 5 osób. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: 32 765 27 40, 512 115 847.
godz. 15.00-18.00 – Struktury – happening plastyczny Pracowni Plastycznej „Okienko”
Happening plastyczny, w ramach którego uczestnicy pod okiem instruktorek artystycznych Pracowni Plastycznej „Okienko” stworzą wielkoformatowe modele związków i pierwiastków chemicznych (wzory strukturalne) związanych z wydobyciem i wytwórstwem w historycznych zakładach na terenie Siemianowic Śląskich.
godz. 15.00-18.00 –
Surowcowy plac zabaw
Strefa samoobsługowych urządzeń służących zarówno edukacji, jak i zabawie. Uczestnicy będą mogli skorzystać z prostych mini-gier i mini-eksperymentów obrazujących zjawiska fizyczne, wykorzystujących surowce występujące powszechnie w przemyśle.
godz. 15.15-18.00 – Odzyskowisko – wymiana elektrośmieci
Wymiana elektrośmieci na roślinki i zioła – akcja proekologiczna.
godz. 15.15-18.00 – Poszukiwanie skarbów – jarmark
Wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zapraszamy na „mini jarmark” książek
godz. 16.30 – Wernisaż wystawy „Odnalezione kadry” (w budynku Parku Tradycji)
Na zaprojektowaną specjalnie na Industriadę wystawę złożą się publikowane wcześniej, a także nigdy dotąd niepublikowane zdjęcia dokumentalne siemianowickich zakładów przemysłowych z czasów ich świetności oraz impresje artystyczne związane z miejscami, w których w przeszłości dominowały przemysłowe konstrukcje, a w tej chwili pozostała tajemnica. Wśród prezentowanych obrazów znajdą się historyczne zdjęcia dokumentalne wykonane przez zawodową fotografkę – Małgorzatę Wajzer, zdjęcia sprzed dekady, prezentujące obrazy przemijającej epoki świetności siemianowickich zakładów przemysłowych już po ich zamknięciu, wykonane przez Monikę Bilską, historyczkę sztuki, fotografkę Siemianowickiego Centrum Kultury oraz współczesne impresje inspirowane tymi miejscami, wyrażone w zdjęciach i obrazach siemianowickiej Grupy Artystycznej Laura.
godz. 17.00 – Wykład „Biały wapień czarnej ziemi” (w budynku Parku Tradycji)
Siemianowicka ziemia skrywała (skrywa) nie tylko pokłady węgla, o czym przecież powszechnie wiadomo. Zaledwie kilkaset metrów od dzisiejszego Parku Tradycji (ówczesnej kopalni Max / Michał) – przeszło 100 lat temu wydobywano wapień. Na terenie byłego kamieniołomu utworzono z czasem Park Ludowy, który do dziś służy lokalnej społeczności. Do dziś także widać wyraźnie na zboczach dawnej odkrywki – odsłonięcia skał wapiennych. O wydobyciu wapienia w Michałkowicach (dzielnica Siemianowic, w której mieści się Park Tradycji i Park Ludowy), o jego znaczeniu i zastosowaniu oraz o niezwykłym stworzeniu, którego skamieliny odkryto na terenie kamieniołomu, a także o losach późniejszego parku opowie znawca historii Siemianowic i dziejów industrializacji – dr Marcin Wądołowski.
godz. 18.00 – Koncert zespołu Tukej z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Siemianowice” oraz Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Siemianowice”
Przygotowany specjalnie na Industriadę koncert „Skarby Ziemi”, w ramach którego dojdzie do zaskakującego mariażu śląskiego funku rodem z Piekar Śląskich z muzyką ludową w wykonaniu dorosłego i dziecięcego zespołu folklorystycznego z Siemianowic Śląskich. Zespół Tukej sam o sobie pisze: „Usłyszycie opowieści w języku śląskim i polskim opakowane w żywe instrumentarium. Zespół został nominowany i nagrodzony w finale plebiscytu Dziennika Zachodniego jako osobowość i projekt muzyczny roku 2017, laureat Rock Areny i II Śląskiego Przeglądu Kapel. Ich utwór *Twardy reset* stał się singlem promującym składankę „Będzie głośno vol. 2” wydaną przez Polskie Radio.
godz. 19.00 – Potańcówka pod szybem Krystyn z zespołem Bigiel Band
Płynne przejście do stricte rozrywkowej części wydarzenia – po całym dniu odkrywania tajemnic ziemi i przemysłu śląski zespół Bigiel Band zadba o rytm industrialnej zabawy.
godz. 20.00-22.00 –
Silent Disco w „Małej Scenie” Parku Tradycji
Po raz pierwszy zaprosimy uczestników INDUSTRIADY do nowo otwartej przestrzeni Parku Tradycji pn. „Mała Scena”. W klimatycznych, postindustrialnych wnętrzach podziemi obiektu odbędzie się impreza w konwencji silent disco. Silent disco to wydarzenie, podczas którego ludzie tańczą do muzyki słuchanej na bezprzewodowych słuchawkach. Muzyka jest nadawana dzięki nadajnika radiowego, a sygnał jest odbierany przez bezprzewodowe słuchawki noszone przez uczestników.
Bilety w cenie 20 zł. dostępne są w kasach SCK i on-line: https://bilety.siemck.pl/index.php/repertoire.html?id=3670