IMGW ostrzega: susza hydrologiczna! Przepływy poniżej normy

15 godzin temu

W środkowej Polsce rośnie zagrożenie związane z pogłębiającą się suszą hydrologiczną. IMGW wydało oficjalne ostrzeżenie dla regionu zlewni Tążyny, gdzie poziom wód w rzekach spadł poniżej przyjętych norm. Sytuacja jest poważna i może się jeszcze pogorszyć w najbliższych dniach.

Fot. Warszawa w Pigułce

IMGW ostrzega: susza hydrologiczna w dorzeczu Tążyny. Przepływy poniżej normy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące suszy hydrologicznej w zlewni rzeki Tążyny. Alarmujący komunikat pojawił się 7 maja 2025 r. o godzinie 09:47 i obowiązuje do odwołania. Służby ostrzegają, iż w kolejnych dniach sytuacja może się pogarszać.

Alarm dla regionu – poziom wody niepokojąco niski

IMGW informuje, iż na skutek bardzo niskich przepływów wód w rzekach zlewni Tążyny – zlokalizowanej w centralnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim – można spodziewać się dalszego utrzymywania się wartości przepływów poniżej tzw. SNQ, czyli średniego niskiego przepływu. Oznacza to, iż woda w rzekach utrzymuje się na poziomie charakterystycznym dla wyjątkowo suchych okresów, co ma wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale też na rolnictwo i zaopatrzenie w wodę.

Zagrożenie bez daty końcowej

Ostrzeżenie ma charakter otwarty – obowiązuje „do odwołania”. IMGW będzie na bieżąco monitorować sytuację i aktualizować dane w razie pogorszenia warunków hydrologicznych.

Czym jest susza hydrologiczna?

Susza hydrologiczna to sytuacja, w której poziom wód w rzekach i jeziorach utrzymuje się przez dłuższy czas poniżej średnich wartości notowanych w danym okresie. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych rodzajów suszy – jego skutki odczuwają nie tylko ekosystemy, ale też przemysł i mieszkańcy regionów objętych ostrzeżeniem.

Źródło: IMGW-PIB METEO POLSKA

Idź do oryginalnego materiału