Historia kieleckich ulic. Plac Najświętszej Marii Panny

6 godzin temu
Zdjęcie: 14.11.1937. Kielce. Plac Najświętszej Marii Panny. Uczestnicy uroczystości poświęcenia samolotu sanitarnego ufundowanego przez duchowieństwo diecezji kieleckiej przed budynkiem plebanii / źródło: Naro


Plac Najświętszej Marii Panny w Kielcach – historię tego miejsca przedstawiamy w kolejnym odcinku cyklu „Historia kieleckich ulic”.

Specjalnie dla Radia Kielce o historii ulic w mieście opowiada Krzysztof Myśliński – Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a filmową podróż w czasie ilustrujemy archiwalnymi i aktualnymi fotografiami.



Początki placu, przy którym znajduje się Bazylika Katedralna pod wezwaniem Najświętszej Panny Marii, są datowane na 1803 rok. Jak informuje portal fotopolska.eu w budynku z nr 1 pierwotnie mieścił się zajazd, okazała austeria wybudowana w czasach renesansu nosząca nazwę „Domu pod Krakowiakami”, którą można uznać za pierwszy hotel w Kielcach. Dom przetrwał do dziś, był jednak wielokrotnie rozbudowywany. Sąsiadowały z nim murowane stajnie i piwnice. Do 1789 roku budynek był zarządzany przez starostę biskupa i służył gościom kieleckiego zamku. Później mieściły się w nim rozmaite urzędy. Na północnej pierzei dzisiejszego Placu Najświętszej Marii Panny znajdowały się domy bakalarza, organisty, kantoria, służby kościelnej oraz szkoła kolegiacka. Na wschodniej pierzei Placu Najświętszej Marii Panny, przy ulicy Jana Pawła II, znajduje się budynek Kurii Biskupiej (z XVIII wieku).

Od XIX wieku plac pełnił funkcję miejsca targowego. We wtorki i piątki odbywały się jarmarki, a w niedziele i dni odpustowe handlowano wyrobami ludowymi i dewocjonaliami. Plac służył także zgromadzeniom, odbywały się na nim także uroczystości religijne i patriotyczne.

W październiku 1999 roku we wschodniej części Placu Najświętszej Marii Panny, przed bazyliką, stanął pomnik księdza Jerzego Popiełuszki. Na początku XXI wieku przeprowadzono remont placu przywracając terenowi przy katedrze historyczny charakter architektoniczny zaburzony w okresie PRL.



HISTORIA KIELECKICH ULIC

Które ulice w Kielcach są najstarsze? Skąd wzięły się ich nazwy? Co przed laty się przy nich znajdowało, a czego w tej chwili już nie zobaczymy? Kiedy ulice zostały zabrukowane, a kiedy pojawił się na nich asfalt? W którym roku na ulicach Kielc zamontowano pierwsze latarnie? Odpowiedzi nie tylko na te pytania znajdą Państwo w filmowym cyklu „Historia kieleckich ulic”.


Idź do oryginalnego materiału