Reklama

Procesja Bożego Ciała 2025: Tłumy wiernych przeszły ulicami miasta [VIDEO]

Reklama

Ulicami miasta w uroczystej procesji przeszły tłumy wiernych! To publiczne wyznanie wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii. Tak Garwolin świętował Boże Ciało!

W kościele katolickim obchodzona jest dziś (19 czerwca) uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. To uroczystość obchodzona dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 

W czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, ulicami licznych miejscowości przechodzą procesje z Jezusem Eucharystycznym, które są publicznym wyznaniem wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii. Procesje przeszły dziś ulicami wielu miejscowości, w tym Garwolina. Tutaj uroczysta procesja wyruszyła z kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Garwolinie po mszy św. o godz. 10.00.

– W czasie tej mszy świętej wyrażamy Jezusowi wdzięczność za to, czego dla nas dokonał i za to, że pozostał z nami pod postaciami chleba i wina. Dziękujemy za cud rozmnożenia pokarmu Bożego, który każdego dnia dokonuje się na ołtarzach rozsianych po całym świecie. Korzystajmy z takiej szansy do publicznego wyznania wiary – zachęcał proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Szymuś. Tego dnia, w kolegiacie dzieci z klas 4 przeżywały także rocznicę I Komunii św.

Tłumy wiernych przeszły ulicami Staszica, Kościuszki, 3 Maja oraz Żwirki i Wigury, aby wrócić przed kolegiatę, gdzie zlokalizowano czwarty ołtarz. Przy każdym z nich kapłan odczytywał fragment Ewangelii. Ołtarze przygotowali członkowie Domowego Kościoła, strażacy, harcerze i rzemieślnicy.


 
Reklama

"Nie lękajcie się, oto jestem z wami"

Tradycyjnie, kazanie zostało wygłoszone przy czwartym ołtarzu, przy kolegiacie. – Jak okazać miłość mą za to, że szedłeś ulicami naszego miasta? Że patrzyłeś na nasze mieszkania, na nasze życie, na tych idących za Tobą, siedzących na ławkach, w gastronomii, wyglądających z okien. Szedłeś ulicami naszego miasta, by powiedzieć kocham was. By powiedzieć "nie lękajcie się, oto jestem z wami", a jednocześnie patrzyłeś na nasze serca – mówił ks. prał. Ryszard Andruszczak. 

Duchowny przypomniał słowa papieża Leona XIV, skierowane do Polaków, żeby nie lękali się iść ulicami miast i wiosek w procesjach, by powiedzieć, że są z Chrystusem i Go kochają. Kapłan zaznaczył, że mimo iż w niektórych państwach na zachodzie i wschodzie Europy procesje zniknęły, a święto Bożego Ciała jest traktowane symbolicznie, to naród polski od setek lat, pomimo zawirowań historycznych, gromadzi się na procesjach. Tak było też wtedy, gdy za udział w procesji groziły ogromne kary. 

Reklama


Siła i moc, i odwaga, i wiara i nieskończona, bezgraniczna miłość

– Naród polski gromadził się przy Chrystusie, by przynajmniej ten jeden, jedyny raz w ciągu roku iść z Chrystusem przez swoje wioski i miasta, wielbiąc Go i śpiewając i wyznając swoją miłość, a Jezus mówi "jestem z wami, nie lękajcie się". (...) Tak i dzisiaj, każdego dnia podczas mszy świętej przychodzi, by nam powiedzieć, że nas kocha. By nam powiedzieć, że jest naszym pożywieniem, że jest naszym pokarmem, z którego płynie siła i moc, i odwaga, i wiara i nieskończona, bezgraniczna miłość (...) Dzisiaj w szczególny sposób puka do naszego serca i mówi "nie lękaj się, chodź za mną, Pan Bóg zwycięży, nie bój się" – podkreślał kapłan.

Duchowny wspomniał, że w historii Jezus Chrystus ponad 160 razy udowadniał, że jest autentycznie żywy i prawdziwy w białej hostii. Ks. Ryszard stwierdził, że uczestnicy procesji pokazują, że w to wierzą, bo są tutaj zamiast oglądać telewizję, siedzieć w komórce czy przeglądać media społecznościowe. Podkreślił, że Jezus chce być w naszym życiu najważniejszy.

Reklama

"Musimy siać"

Kapłan przypominając zdarzenia z historii, zapewnił że naród polski, który tak ukochał Najświętszy Sakrament nie może zginąć. – Dzisiaj kochani, kiedy jesteśmy przestraszeni, kiedy wiele spraw dotyka naszego serca, kiedy wielu naszych braci i sióstr osłabło w wierze, kiedy całe pokolenia naszego narodu żyją już jakby było po chrześcijaństwie. Nieraz nam starszym jakże trudno się z tym pogodzić, jakże to mocno przeżywamy! Piszą dzisiaj socjologowie, że 30 procent młodych mężczyzn to są zniewieściali. Kto będzie bronił naszej Ojczyzny? Kto będzie dobrym ojcem? Kto będzie kierował rodziną? Ci panowie w koralikach czy innych strojach? – grzmiał ks. Andruszczak. Duchowny przypominał słowa kardynała Wyszyńskiego, który zapowiadał, że będzie deptana godność ludzi, małżeństwo, rodzina, czystość. 

– Nie dajcie się! Cóż mamy robić? Mamy kochać Najświętszy Sakrament, mszę świętą, mamy w niej uczestniczyć, nawiedzać Najświętszy Sakrament, modlić się kiedy możemy. Nie lękajcie się przyjąć ewangelii i żyć ewangelią! Nie bójcie się gromadzić w kółkach różańcowych, w rodzinach, kołach biblijnych, zgromadzeniach rodzin chrześcijańskich! Nie lękajmy się, bo we wspólnotach jest siła i potęga! We wspólnotach jest Chrystus! – zapewniał kapłan. Ksiądz Ryszard dodał, że nikt nie może odejść taki sam, jaki przyszedł na procesję. Ma odejść z niej z tą siłą, o której możemy usłyszeć w piosence "Musimy siać ", którą zacytował. Wierni słuchający kazania nagrodzili ks. Andruszczaka brawami.
 

Proboszcz Szymuś podziękował wszystkim uczestnikom procesji, Orkiestrze Dętej OSP Garwolin, która uświetniła uroczystość i grupom, które przygotowały ołtarze: członkom Domowego Kościoła, strażakom, harcerzom i Cechowi Rzemiosł Różnych w Garwolinie. Podziękowania skierował także do dziewcząt sypiących kwiatki, ministrantów oraz strażaków i policjantów, którzy zabezpieczali procesję.
 

 

 

Reklama

 

 

 

Aplikacja egarwolin.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś koniecznie zainstaluj naszą aplikację, która dostępna jest na telefony z systemem Android i iOS.


Aplikacja na Androida Aplikacja na IOS

Aktualizacja: 19/06/2025 18:08
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Reklama

Wideo eGarwolin.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wróć do