Eksperci biją na alarm. Te opady mogą sparaliżować kraj!

4 godzin temu

Czy w lipcu Polskę czekają ekstremalne zjawiska pogodowe? Synoptycy nie wykluczają, iż w najbliższych dniach nad Europą może rozwinąć się groźny niż genueński, który w przeszłości doprowadzał do powodzi. Wszystko przez nietypowo wysoką temperaturę Morza Adriatyckiego i nadciągającą z północy „kroplę chłodu”. Scenariusz nie jest przesądzony, ale niepokojące prognozy już pojawiły się w modelach meteorologicznych.

Fot. Warszawa w Pigułce

Widmo powodzi nad Polską. Modele pogodowe niepokoją

Niepokojące prognozy pogodowe pojawiły się w analizach synoptyków. Część modeli wskazuje na możliwość uformowania się tzw. niżu genueńskiego, który w przeszłości był odpowiedzialny za katastrofalne powodzie. Wpływ na rozwój tej groźnej sytuacji może mieć niezwykle rozgrzane Morze Adriatyckie.

Niż genueński – groźny scenariusz dla Polski

Z najnowszych analiz meteorologów wynika, iż nad Europą Środkową może dojść do utworzenia się niżu genueńskiego, układu niskiego ciśnienia przynoszącego intensywne opady deszczu. Źródłem wilgoci byłaby rekordowo ciepła woda Morza Adriatyckiego. Z kolei chłodniejsze masy powietrza mają przemieszczać się z północy kontynentu w stronę basenu Morza Śródziemnego.

To połączenie mogłoby doprowadzić do bardzo silnych opadów. Jak ostrzegają eksperci Sieci Obserwatorów Burz, deszcze mogą potrwać choćby kilka dni. W niektórych wariantach prognozowane są sumy opadów przekraczające 300 mm – to poziomy, które w przeszłości kończyły się powodziami.

Eksperci: Trudno o precyzyjne prognozy, ale trzeba być czujnym

Choć część modeli – w tym ICON i GEM – wskazuje na rozwój niebezpiecznego niżu nad Polską, najważniejszy europejski model ECMWF nie potwierdza tych wyliczeń. Dlatego synoptycy zastrzegają, iż na tym etapie tworzenie konkretnej prognozy byłoby ryzykowne.

Mimo to apelują o ostrożność i śledzenie kolejnych komunikatów. – Coś nieciekawego pod kątem pogodowym i hydrologicznym może się wydarzyć – ostrzegają.

Idź do oryginalnego materiału