Droga, która przestała być drogą?
Ulica Chemiczna w Lublinie, szczególnie na odcinku od ul. Władysława Grabskiego do ul. Hanny Walentynowicz, przypomina dziś bardziej tor przeszkód niż jezdnię. Dziury, wyrwy, nierówności i koleiny utrudniają codzienne poruszanie się zarówno kierowcom samochodów osobowych, jak i autobusom miejskim.
O stanie tej ulicy pisaliśmy już w grudniu 2024 roku, szczegóły w poniższym materiale.
To właśnie w tej sprawie interweniuje radny Konrad Wcisło, który złożył oficjalną interpelację do prezydenta miasta.
Głos mieszkańców dotarł do ratusza
„Stan techniczny tego odcinka ul. Chemicznej jest bardzo zły. Mieszkańcy codziennie korzystają z tej trasy, by dotrzeć do pracy w strefie ekonomicznej — m.in. do Felicity czy pobliskich zakładów przemysłowych. Droga jest niebezpieczna, a jazda nią to ryzyko uszkodzenia auta” — napisał radny Wcisło.
Podkreślił także, iż obecna sytuacja wpływa na punktualność komunikacji miejskiej, komfort i bezpieczeństwo pasażerów, a dalsze zaniedbania mogą pogłębić degradację infrastruktury.
Potrzebna kompleksowa modernizacja
W interpelacji znalazł się także wniosek o ujęcie kompleksowej przebudowy ul. Chemicznej — od ronda przy Makro do ul. Rataja — w planach inwestycyjnych miasta.
Tymczasem w budżecie na 2025 rok zaplanowano jedynie wykonanie chodnika, ścieżki rowerowej i oświetlenia… ale przy ul. Grenadierów.
„Brakuje informacji o kompleksowej modernizacji ul. Chemicznej. To kluczowa trasa dla rozwoju tej części miasta” — dodał radny.
Co odpowiada miasto?
W odpowiedzi na interpelację zastępca prezydenta Lublina przekazał, iż ulica jest objęta bieżącymi przeglądami, a niezbędne naprawy są zlecane przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM). Jak zaznaczono:
„Podległa mi jednostka podejmuje działania umożliwiające bezpieczne użytkowanie drogi, przy zachowaniu ograniczeń prędkości” – wyjaśnia Tomasz Fulara.
Co ważne — miasto zamierza zgłosić zadanie przebudowy ul. Chemicznej do projektu budżetu na rok 2026. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w grudniu 2025 roku podczas uchwalania budżetu.
Do tego czasu – tylko doraźne łatanie
Miasto deklaruje, iż do czasu podjęcia decyzji o ewentualnej modernizacji, ZDiTM będzie kontynuował doraźne naprawy nawierzchni. Nie wiadomo jednak, jak długo taka strategia wystarczy, by ulica nadawała się do użytkowania.