Duchowość spotkała folklor. Święty Krzyż sercem regionalnego święta

3 godzin temu
Zdjęcie: Duchowość spotkała folklor. Święty Krzyż sercem regionalnego święta


– Nasze życie jest ciągłym łączeniem – mówił superior klasztoru na Świętym Krzyżu ojciec Rafał Kupczak otwierając XVIII Jarmark Świętokrzyski.

– Człowiek jest istotą duchową i cielesną, buduje wspólnotę, dlatego ważne jest pokazanie całego piękna świata. Dziś łączymy to, co Boże, co duchowe z tradycję i historią naszego regionu – mówił podczas procesji rozpoczynającej mszę świętą. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu kieleckiego.

Jarmark jest okazją do pokazania dziedzictwa kulturalnego i kulinarnego regionu mówił starosta kielecki Tomasz Pleban.

– Święty Krzyż to perła naszego regionu. Jarmark to doskonała okazja, by przypomnieć o jego wartości i wyjątkowości. Ogromnym atutem w promocji powiatu są też zespoły ludowe – jest ich tak wiele, iż możemy się porównywać z regionami górskimi, gdzie folklor jest szczególnie silnie kultywowany.

25.05.2025. Święty Krzyż. XVIII Jarmark Świętokrzyski. / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce

Podczas jarmarku lokalne potrawy prezentowane były przez przedstawicieli wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu kieleckiego. Panie z KGW Belno poza chlebem ze smalcem i pierogami miały też ciasto z truskawkami, bo z tych owoców słynie gmina Bieliny.

– Nasze truskawki są najsmaczniejsze. Gotujemy z nich pierogi, knedle, makaron z truskawkami, pieczemy ciasta, robimy kompoty i dżemy. Teraz zaczyna się na nie najlepszy czas – mówiła Krystyna Michalska z KGW Belno.

Z kolei KGW Fanisławice z gminy Łopuszno częstowało m.in. zalewajką świętokrzyską:

– Smak tej zupy zależy od zakwasu, a ten robimy sami. Żaden gotowy nie daje takiego efektu. Mistrzynią w jego przygotowaniu jest mama naszej koleżanki – przyznały gospodynie.

Wśród odwiedzających byli zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści z całej Polski. Dwie turystki z Warszawy trafiły na jarmark przypadkiem, zwiedzając Góry Świętokrzyskie.

– Ujęły nas tutejsze widoki i klasztor. A jarmark dodatkowo pokazuje piękno regionu – mówiły.

Z kolei Jolanta i Adam Wesołowscy z Buska-Zdroju na Święty Krzyż przyjeżdżają systematycznie. Dziś jarmark odwiedzili z rodziną uchodźców z Ukrainy, którą zaprosili do siebie po wybuchu wojny:

– Lubimy tu wracać, spacerować. Dziś na pewno kupimy coś naszemu „przyszywanemu” wnuczkowi – uśmiechali się.

Jarmark odbywał się pod hasłem „Góry folklorem przepełnione…”. Główną atrakcją wydarzenia była muzyczna konfrontacja Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” z Małopolski z Zespołem Pieśni i Tańca „Kielce”.

Idź do oryginalnego materiału