DobroBlues już za kilka dni w malowniczym plenerze. Jakie koncerty w programie?

7 godzin temu
Zdjęcie: zdjęcie wieży widokowej użyczone przez Forest Bar


W urokliwym plenerze tuż przy wieży widokowej w Dobromierzu znów będzie rozbrzmiewać muzyka bluesowa. niedługo rozpocznie się dwudniowy festiwal DobroBlues 2025. W tym roku spodziewać się możemy ośmiu koncertów w wykonaniu polskich artystów poruszających się wokół gatunku bluesa. Będzie muzycznie i klimatycznie! Nie zbraknie też strefy gastronomicznej i miejsca na odpoczynek w otoczeniu zieleni. To wszystko już w najbliższy weekend – 4 i 5 lipca. Wstęp wolny.

zdjęcie wieży widokowej użyczone przez Forest Bar

Zabytkowa wieża widokowa, znajdująca się na Wieżycy na wysokości 394 m n.p.m, znów ożyje muzyką bluesową. U jej podnóża już kolejny rok z rzędu zorganizowany zostanie festiwal DobroBlues. Przed nami ósma edycja bluesowego święta!

Festiwal potrwa dwa dni. Tradycyjnie zaczynamy na małej scenie przy samej wieży widokowej trzema koncertami. Będzie bardziej kameralnie i akustycznie. Następnie przeniesiemy się na teren znajdujący się u podnóża zabytkowego obiektu. Zagramy pięć koncertów na większej już scenie. Powstanie też strefa gastronomiczna oraz miejsce do odpoczynku z leżakami. Dla tych, którzy będą się chcieli u nas zatrzymać, zostanie udostępnione również pole namiotowe – zapowiada Marta Hałdaś z Fundacji „Wieża Widokowa w Dobromierzu. Aby przeszłość miała przyszłość”, która od kilku lat organizuje wydarzenie. Uczestnicy nie muszą się też martwić o parking, umiejscowiony będzie w pobliżu sceny i wieży widokowej.

W tym roku na jedynym takim festiwalu w powiecie świdnickim spodziewać się możemy łącznie ośmiu koncertów wokół gatunku bluesa. – Chcemy, by festiwal był na wysokim poziomie. Cały czas staramy się więc zapraszać rozpoznawalnych i osiągających sukcesy artystów muzyki bluesowej w Polsce – wyjaśnia Marta Hałdaś i jak dodaje w tym roku koncerty rozpoczną się później. – W poprzednich latach doskwierały nam lipcowe upały, więc w tej edycji, dla komfortu wykonawców i publiczności, chcemy zacząć koncerty nieco później – tłumaczy.

Kto zagra? Program DobroBlues 2025

W piątek, 4 lipca wystąpią – świdnickie w tej chwili trio Pielesze oraz wałbrzyska grupa bluesowo-rockowa – Silver Heads 18. Tego dnia będzie też okazja zobaczenia koncertu wyjątkowego duetu Michał Kielak & Jakub Andrzejewski. To wielokrotni laureaci plebiscytu Blues Top 2024 – Michał Kielak w kategorii płyta roku, także harmonijkarz roku, a Jakub Andrzejewski jako wokalista roku. Sam Michał Kielak to czołowy polski harmonijkarz, który związany był też z legendarnym zespołem Kasa Chorych. Natomiast Jakub Andrzejewski jest wokalistą, ale też gitarzystą, który nie tylko rozwija własny muzyczny projekt, ale też koncertuje z najważniejszymi bluesowymi zespołami w Polsce. Już wcześniej mieliśmy okazję usłyszeć jego grę na koncercie Jurka Styczyńskiego i Urszuli Fryzki na DobroBlues 2023. Jak zaprezentuje się w duecie z Kielakiem. Warto się o tym przekonać osobiście.

Jakub Andrzejewski wraz Urszulą Fryzką i Jurkiem Styczyńskim na DobroBlues 2023

Sobota, 5 lipca to aż pięć koncertów wokół gatunku blues. Na scenie festiwalu wystąpi ponownie doskonale znany mieszkańcom i odnoszący sukcesy strzegomski zespół country-bluesowy Ślad, który tworzą bracia bliźniacy – Rafał oraz Andrzej Oryńczak. Zaraz po nich zagra Gustaff Electric. – Gustaff Electric i hit „Jąkała”, który zdobył szczyty list przebojów, rok temu na DobroBlues porwał wszystkich. Spodziewamy się, iż w sobotę, 5 lipca będzie podobnie. Zespół działa od 10 lat mając w dorobku 2 płyty, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez znawców bluesa i krytyków muzycznych. Dobre płyty i doskonałe koncerty sprawiły, iż Gustaff Electric, to stały bywalec najważniejszych festiwali. Nie może więc ich zabraknąć na tegorocznym DobroBlues – zapowiada organizator.

Gustaff Electric na DobroBlues 2024

W drugi dzień DobroBlues 2025 usłyszymy również laureata m.in. Rawa Blues Festival 2019, Polish Blues Challenge 2023, Zespół Roku w rankingu Top Blues 2022 – Silesian Hammond Group. Gościnnie wraz z zespołem wystąpi Paulina Gołębiowska. To wyjątkowa wokalistka, pianistka, autorka tekstów i muzyki. Od ponad dekady jest wykładowcą wokalistyki jazzowej na Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2023 roku uzyskała stopień doktora w dyscyplinie sztuki muzyczne. Szerszej publiczności jest znana z 12. edycji The Voice of Poland, w której dotarła do półfinału. Występowała na ogólnopolskich i międzynarodowych scenach muzycznych. Pojawiała się również u boku ikon polskiej sceny jazzowej i nie tylko.

Gwiazdą wieczoru będzie istniejący już od blisko 30 lat zespół Obstawa Prezydenta, który we wcześniejszych edycjach gościł już na DobroBlues. Bolesławiecka grupa muzyczna rozpoczęła działalność w 1986 roku. Choć ich muzyka wywodzi się z bluesowej tradycji, to również przemyca wiele innych stylów muzycznych jak: rock and roll, funk, rock czy soul. – Festiwal zakończymy klasycznym bluesem, czyli koncertem zespólu Break Night – Tribute to Breakout. Zapraszamy – zachęca organizator. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

obstawa prezydent fot. użyczone z facebooka zespołu

Festiwal przy wieży widokowej

Choć w tej chwili dobromierska wieża widokowa przechodzi remont, istnieje możliwość jej zwiedzania i poznania jej ciekawej historii. Dzieje zabytku się sięgają do 4 czerwca 1745 roku. Wówczas rozegrała się jedna z największych batalii pomiędzy wojskami pruskimi pod dowództwem Fryderyka II Wielkiego a wojskami austriacko-saksońskimi, którymi dowodził Książę Karol Lotaryński. Była to bitwa o Śląsk. Zwyciężyły wojska pruskie, a w setną rocznicę bitwy na wzgórzu postawiono pomnik w formie wieży widokowej.

Więcej o tym historycznym miejscu i funkcjach, jakie spełniało przez lata, jego wydarzeniach dalszych i bliższych można dowiedzieć się odwiedzając je chociażby przy okazji tegorocznego święta bluesowego. Nie tylko zobaczymy malowniczą panoramę rozciągającą się z wieży na okolice, poczytamy o niej z tablic informacyjnych, ale też możemy podpytać o nią jej właściciela Edwarda Hałdasia. Miłośnik historii i honorowy obywatel gminy Dobromierz z pewnością zdradzi o tym historycznym miejscu niejedną ciekawostkę.

Działamy na wieży widokowej od 9.00 do 18.00, ale przez cały czas trwania festiwalu, będzie ona otwarta. Udostępniał ją będzie Edward Hałdaś – dodaje Marta Hałdaś

wieża widowkowa w Dobromierzu, fot. użyczona przez Forest Bar

Organizatorami DobroBlues 2025 są – Fundacja „Wieża Widokowa w Dobromierzu. Aby przeszłość miała przyszłość”, Urząd Gminy Dobromierz, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dobromierzu, Sołectwo Dobromierz, Powiat Świdnicki, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Więcej informacji na stronie: https://dobroblues.pl/informacje/

/Tekst: AN/
/Materiały – DobroBlues Festival/
/Zdjęcia: Świdnica24, Wieża widokowa Forest Bar, facebook Obstawa Prezydenta/

Idź do oryginalnego materiału