Czy w piątek 2 maja można jeść mięso?

13 godzin temu
Zdjęcie: Grillowanie (autor: Pexels)


Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku.

Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość; dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

Dyspensy w diecezjach na Mazowszu

W związku z tym, iż piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu dni okresu paschalnego metropolita warszawski abp Adrian Galbas udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych dla wiernych przebywających na terenie archidiecezji warszawskiej. Korzystających z niej zobowiązał do ofiarowania tego dnia dowolnej modlitwy według intencji wybranej przez papieża.

Podobną decyzję podjął również ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. "Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących oraz pokoju na świecie" - napisał bp Kamiński.

Tak jest też w diecezji płockiej. Biskup płocki Szymon Stułkowski zaznaczył jednak, iż warto pokutować w inny sposób. „Zachęcam jednocześnie wszystkich korzystających z dyspensy do zastąpienia obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności” - czytamy w komunikacie.

Dyspensy udzielono także w diecezji siedleckiej. Biskup w dekrecie dodał jednak, iż „korzystających z dyspensy zobowiązuję, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Kościoła lub zastąpili wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności”.

Idź do oryginalnego materiału