Jeżeli jesteś na etapie gromadzenia wspinaczkowego ekwipunku – wspaniale, bo oto przed Tobą krótka instrukcja dotycząca tego, czym są taśmy wspinaczkowe, do czego mogą Ci się przydać i czy warto je kupić. Zapraszamy!
Taśmy wspinaczkowe – czym są i gdzie się ich używa?
Taśmy wspinaczkowe to płaskie pasy specjalnego materiału, których wspinacze używają między innymi do budowania punktów asekuracyjnych, przedłużania ekspresów, tworzenia zjazdów i stanowisk.
Innymi słowy, jest to pomocnicze akcesorium sprawdzające się w naturalnym terenie, korzystają z nich także zaawansowani alpiniści czy himalaiści. Taśmy produkowane są z reguły z dwóch materiałów:
Taśmy występują w wersjach od 30 do 240 cm, zaś standardowo używa się najczęściej 60 i 120 cm. Im szersze taśmy, tym łatwiejsza ich obsługa, dużo lepiej je widać, są jednak sporo cięższe, niż taśmy węższe.
Do czego w praktyce przydają się taśmy?
Taśmy potrzebne są do tak zwanego przedłużania przelotów. o ile więc trasa nie prowadzi prosto, musisz stawiać ringi w zygzak, taśma pomoże zmniejszyć tarcie, a linę będzie prowadziło się łatwiej.
Są wykorzystywane także do budowania stanowisk, czyli łączenia dwóch lub więcej punktów asekuracyjnych. Poprawia to wygodę pracy przy stanowisku, ułatwia asekurację, wzmacnia walory amortyzacyjne całej konstrukcji.
Pomagają też w sytuacjach awaryjnych, kiedy trudno o czysty zjazd. Z pomocą taśm można stworzyć obejście, na przykład wokół bloku skalnego, co umożliwi bezpieczny zjazd.
Choć nie jest to polecane wprost, niektórzy wspinacze wykorzystują taśmy jako awaryjne rozwiązanie w trakcie przepinania się do stanowiska z lonży – istnieją dedykowane akcesoria do tego celu, ale w podbramkowej sytuacji taśmy mogą pomóc.
Jak bezpiecznie korzystać z taśm?
Możesz zdecydować się na samodzielne wiązanie pętli albo kupić gotowe, obszyte – mówi się, iż szycie zwiększa wytrzymałość aż o 50%. o ile jednak decydujesz się na wiązanie, upewnij się, iż Twoje supły są sprawne, wytrzymałe i nie puszczają pod naciskiem.
Regularnie sprawdzaj stan zużycia taśm. Jeżeli są poprzerywane, poszarpane albo parcieją poprzez ekspozycję na słońce i czynniki atmosferyczne, nadają się do bezwzględnej wymiany – w grę wchodzi przecież Twoje bezpieczeństwo.
Dodatkowo nie popełniaj błędu początkujących i nie polegaj na jednej taśmie. Nigdy nie może ona być jedynym punktem nośnym – trzeba rozłożyć nacisk na kilka taśm w stanowiskach i asekuracji. Zawsze kieruj się zasadą redundancji, czyli wyboru przynajmniej dwóch punktów podparcia.
Celuj w produkty dobrych marek, o sprawdzonej jakości i pozytywnych opiniach wśród użytkowników. Wspinaczka jest trudną dyscypliną, ale szalenie satysfakcjonującą, musisz jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa, aby mieć pewność, iż w kluczowych momentach nic Cię nie zaskoczy!