Chopin wraca do Łazienek. Muzyczne serce stolicy bije mocniej!

21 godzin temu

W sercu warszawskich Łazienek ponownie rozbrzmiewają dźwięki fortepianu. To jedno z tych wydarzeń, które co roku przyciąga tłumy i budzi szczególne emocje. Majowy poranek stał się początkiem kolejnego rozdziału muzycznej tradycji, która od dziesięcioleci wpisuje się w letni krajobraz stolicy.

Fot. Pixabay

Chopin wraca do Łazienek. Warszawa znów gra na żywo

W samo południe, wśród zieleni Łazienek Królewskich, zabrzmiały dźwięki Chopina. Trwa jedno z najstarszych i najbardziej cenionych wydarzeń muzycznych stolicy. Występy światowej klasy pianistów będą towarzyszyć warszawiakom i turystom przez całe lato.

Start 66. sezonu Koncertów Chopinowskich

W niedzielę, 11 maja, rozpoczął się kolejny sezon plenerowych koncertów pod Pomnikiem Fryderyka Chopina. Tegoroczną edycję otworzył występ litewskiego wirtuoza Lukasa Geniušasa – laureata prestiżowych konkursów pianistycznych, w tym Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Po południu publiczność zachwycił bułgarski pianista Ludmil Angelov, wielokrotnie nagradzany i odznaczony za promocję polskiej muzyki.

Letnia tradycja i światowe nazwiska

Koncerty realizowane są w każdą niedzielę o godzinie 12 i 16, aż do 7 września. W programie znajdą się zarówno występy uznanych artystów z Polski i zagranicy, jak i koncerty młodych talentów. W tym roku na scenie pojawią się m.in. François Dumont, Charles Richard-Hamelin, Zbigniew Raubo, Aleksandra Świgut, Takashi Yamamoto czy Jakub Kuszlik.

Historia z ruin i dźwięków

Koncerty Chopinowskie to nie tylko tradycja – to także hołd dla historii. Pierwszy recital pod pomnikiem Chopina odbył się w 1959 roku, a sam monument, zniszczony w czasie II wojny światowej, został odbudowany i odsłonięty rok wcześniej. Pomnik autorstwa Wacława Szymanowskiego przedstawia Chopina siedzącego pod wierzbą, której złamany pień symbolicznie łączy się z losem kompozytora i historią Polski.

Kulturalne serce stolicy

Wydarzenie organizowane jest przez Stołeczną Estradę i Towarzystwo im. Fryderyka Chopina we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie. Plenerowe koncerty od lat stanowią wizytówkę kulturalną Warszawy – łączą tradycję z żywą muzyką, historię z teraźniejszością, a nazwisko Chopina z emocjami, które poruszają kolejne pokolenia.

Idź do oryginalnego materiału