„Całkowita rewolucja”. Szkoła podstawowa nr 14 zostanie gruntownie przebudowana za unijne pieniądze

mojradom.pl 4 tygodni temu

Dziś w urzędzie miejskim podpisano umowę na sfinansowanie remontu (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

Projekt zrealizuje miasto Radom. Umowę w tej sprawie podpisali dziś wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski i prezydent Radosław Witkowski. – Fundusze unijne pomogą stworzyć przestrzeń przyjazną, komfortową, ale przede wszystkim dostępną dla wszystkich dziecka. W ten sposób uczniowie o różnych potrzebach będą mogli rozwijać swoje zainteresowania w nowoczesnych, wspierających warunkach – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Gruntowna przebudowa

Zaplanowane prace dotyczą m.in. gruntownej przebudowy szkoły oraz sali gimnastycznej. W szkole zamontowana zostanie winda, powstanie też zaplecze szatniowo-sanitarne dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wymienione zostaną drzwi i okna. Stare schody zostaną rozebrane, a nowe będą posiadały pochylnię. Zmiany obejmą też teren wokół. Powstaną nowe drogi i chodniki, w tym drogi pożarowe oraz miejsca postojowe dla aut (również dla osób z niepełnosprawnościami). Przy boisku znajdzie się nowa trybuna sportowa, a także ogród sensoryczny.

Przetarg na rozbudowę PSP nr 14 został już rozstrzygnięty. Wygrała firma DARCO z Radomia, której oferta opiewała na 13 mln 860 tys. zł. – To projekt bardzo istotny dla Radomia, ale przede wszystkim bardzo istotny dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14. Jest związany z całkowitą przebudową budynku, który stoi niezagospodarowany po dawnej szkole nr 17 przy ul. Wierzbickiej. To będzie całkowita rewolucja. Pełna nowoczesność, pełna funkcjonalność i zdecydowana poprawa warunków w jakich uczą się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Projekt zakłada kompleksową modernizację dawnego budynku PSP nr 17, w tym m.in. wymianę wewnętrznych instalacji oraz przebudowę układu pomieszczeń, które mają zostać dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Remont czeka także salę gimnastyczną, zaplecze i łącznik. Dostępność szkoły poprawią również uwzględnione w projekcie windy.

Więcej dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Oprócz tego placówka zyska sprzęt i pomoce dydaktyczne. Nowe meble dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami pojawią się w świetlicy, a do sali rehabilitacyjnej zakupiony będzie sprzęt terapeutyczny, w tym tor do nauki chodzenia, rotor do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych, rower stacjonarny, aparat do elektroterapii czy laseroterapii. Uczniowie będą mieli do dyspozycji nową salę EEG Biofeedback, salę robotyki, a także salę doświadczania świata.

- Chodzi o to, by dzieci miały zapewnioną jak najlepszą opiekę i jak najlepszą dydaktykę, co bezpośrednio wynika z orzeczeń. Mimo, iż dzieci mamy coraz mniej do naboru zarówno w przedszkolach i w szkołach, to rośnie nam liczba dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dlatego traktuję tę inwestycję jako kluczową, priorytetową i taką, która przeniesie naszą lokalną edukację na dużo wyższy poziom – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

Dodatkowo w tegorocznym budżecie miasta są zarezerwowane także pieniądze na budowę Orlika przy PSP nr 14. Tu miasto ma przyznane dofinansowanie z Ministerstwa Sportu w kwocie 2 mln zł.

Obie inwestycje mają zostać zakończone w przyszłym roku.

kat, bdb

Idź do oryginalnego materiału