Burze, ulewy i grad! IMGW alarmuje: trzy województwa w niebezpieczeństwie

4 godzin temu

Nad północno-zachodnią Polskę nadciąga niebezpieczna pogoda. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pilne ostrzeżenia dla trzech województw. Prognozy zapowiadają intensywne opady, burze z gradem i silny wiatr. Służby apelują o ostrożność – warunki mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i mienia.

Fot. Warszawa w Pigułce

Nadciągają burze i ulewy. IMGW ostrzega mieszkańców trzech województw

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski muszą szykować się na trudne warunki pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami, burzami i gradem. Najgorsza sytuacja prognozowana jest w województwach lubuskim, zachodniopomorskim i części wielkopolskiego. Eksperci alarmują: możliwe podtopienia, utrudnienia w ruchu i zagrożenie dla zdrowia.

Ulewy zagrażają miastom i wsiom

Od rana nad zachodnią częścią kraju dominują ciemne, deszczowe chmury. Miejscami może spaść choćby 40 mm deszczu w ciągu kilku godzin. Szczególnie narażone są tereny niżej położone, gdzie ryzyko lokalnych podtopień jest największe. Burzom mają towarzyszyć porywy wiatru do 65 km/h oraz grad.

Żółte alerty IMGW. To dopiero początek

Alerty pierwszego stopnia obowiązują m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Słubicach, Strzelcach Krajeńskich, Międzychodzie i Szamotułach. Meteorolodzy zapowiadają, iż najtrudniejsza sytuacja utrzyma się do wieczora. Kolejne dni wcale nie przyniosą poprawy – strefy burzowe przesuną się nad inne części kraju, obejmując niemal całą Polskę.

Burze groźne także dla zdrowia

Nagłe zmiany ciśnienia, wysoka wilgotność i burze mogą negatywnie wpływać na samopoczucie. Lekarze ostrzegają, iż w czasie takich warunków rośnie liczba pacjentów z dusznościami, bólami głowy czy zaburzeniami rytmu serca. Szczególnie ostrożne powinny być osoby z nadciśnieniem i chorobami układu krążenia.

Zalecenia na czas alertów

Służby apelują o zachowanie ostrożności, unikanie podróży w czasie burz oraz zabezpieczenie mienia. Warto śledzić komunikaty IMGW i RCB, a w razie zagrożenia nie wchodzić do wody i unikać otwartych przestrzeni.

Idź do oryginalnego materiału