Bach i psalmy na początek Dni Muzyki Dawnej

7 godzin temu
Zdjęcie: 16.09.2021 Kielce. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc. Paweł Wróbel / Jarosław Kubalski


Dwa koncerty – w Bazylice Katedralnej w Kielcach oraz w Opactwie Cystersów w Wąchocku, które odbędą się w sobotę (10 maja), rozpoczną Prolog do VI edycji Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego w Kielc.

Jak mówi koordynator festiwalu, Piotr Świerczyński, sobotnie wydarzenia będą podsumowaniem dwóch projektów.

– W katedrze wystąpi Damien Simon, który jest organistą katedry w Strasburgu, nauczycielem wykonawstwa muzyki organowej, w sposób charakterystyczny dla muzyki dawnej. W projekcie przez nas organizowanym, uczył naszych organistów i chórzystów związanych ze Schola Cantorum Kielcensis wykonywania muzyki Bacha. Ten koncert będzie zwieńczeniem tego projektu. W sobotę wystąpi przede wszystkim Damien Simon, ale w kilku utworach będą mu towarzyszyć nasi kieleccy muzycy – wyjaśnia.

Koncert „Inspiracje chorałowe Jana Sebastiana Bacha” w kieleckiej katedrze rozpocznie się o godz. 18.45. Natomiast o godz. 19.00 w Opactwie Cysterskim w Wąchocku odbędzie się koncert „Psalmy w opracowaniu Jana Kochanowskiego i Mikołaja Gomółki” w wykonaniu Adama Struga i zespołu Monodia Polska.

– Zespół ten specjalizuje się w dawnych polskich pieśniach religijnych i ludowych, zachowując oryginalne skale, strój i maniery wykonawcze. W wybranych utworach dołączą do nich uczestnicy warsztatów śpiewu wielogłosowego, w tym Chór „Kamerton” ze Starachowic – dodaje.

Udział w koncertach jest bezpłatny.

Pierwsza część festiwalu, nazwana Prologiem, potrwa aż do sierpnia i obejmie serię koncertów w różnych miejscowościach regionu oraz poza nim, np. 17 maja, podczas Nocy Muzeów, muzyka dawna zabrzmi na Świętym Krzyżu, a kolejne koncerty odbędą się w Zagnańsku, Bogucicach, Krynkach, Młodzawach Małych, a także w Warszawie i Tyńcu.

Piotr Świerczyński wyjaśnia, iż główna odsłona festiwalu będzie miała miejsce od 15 sierpnia do 14 września. – Motyw przewodni tegorocznej edycji – „Ogrody Salomona” – koncentruje się na muzycznych interpretacjach Starego Testamentu jako wspólnego dziedzictwa Żydów i Chrześcijan. Koncerty odbędą się nie tylko w kościołach, ale także w zachowanych synagogach regionu, m.in. w Pińczowie, Szydłowie, Chęcinach, ale też we wciąż czekającej na remont synagodze w Kielcach, podkreślając bogatą, różnokulturową przeszłość ziemi świętokrzyskiej – tłumaczy.

Festiwalowi Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej, jak co roku, będzie towarzyszyła Academia Kielcensis. Tym razem jednak odbędzie się nie w klasztorze na Karczówce, a w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, w dniach 1-7 września. To okazja do nauki z mistrzami. W tym roku będą to: Elam Roten – klawesyn i kameralistyka, Doron Schleifer – śpiew, kameralistyka, Ori Harmelin – lutnia, kameralistyka, Marek Toporowski – pianoforte, klawikord.

Zapisy realizowane są do 30 czerwca.

10 maja, godz. 19.00, Opactwo Cystersów w Wąchocku, kościół pw. św. Floriana i Wniebowzięcia NMP

„Psalmy w opracowaniu Jana Kochanowskiego i Mikołaja Gomółki”

Adam Strug i Monodia Polska (Warszawa), chór Kamerton (Starachowice) i uczestnicy warsztatów

11 maja, g. 17.00 Kościół pw. św. Krzyża w Warszawie

Recital Organowy

Damien Simon, organista katedry w Strasbourgu (Francja)

24 maja, godz. 18.00, Centrum Kultury Dobre Miejsce Zagnańsk

25 maja, godz. 17.00, Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Bogucicach

Koncert włoskich sonat na flet i klawesyn

Zsófia Sánta (Węgry), Adam Jastrzębski (Polska)

11 lipca, g. 17.00, Opactwo Benedyktynów w Tyńców, Kościół pw. św. Piotra i Pawła

Nieszpory koncertujące z udziałem organów renesansowych

Kacper Kwieciński (organy; Kielce), schola liturgiczna Opactwa Benedyktynów)

23 sierpnia, po mszy o g. 18.45, Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach

„Wokół chorału”

Schola Cantorum Kielcensis, Paweł Wróbel (organy)

10 maja, g. 18.45 Bazylika Katedralna w Kielcach

„Od psalmu do chorału”

Damien Simon, organista katedry w Strasbourgu (Francja), Schola Cantorum Kielcensis (Kielce) i uczniowie Studium Organistowskiego w Kielcach

17 maja, g. 17.00 i 20.00, Kościół pw. św. Trójcy na św. Krzyżu: Europejska Noc Muzeów

„Psalmy”

Schola Cantorum Kielcensis

29 czerwca, godz. 17.00, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Krynkach

„Psalmy”

Schola Cantorum Kielcensis

27 lipca, po mszy o g. 10.00, Kościół pw. MB Bolesnej w Młodzawach Małych

„Psalmy”

Schola Cantorum Kielcensis


Idź do oryginalnego materiału