Audyt bydgoskiej komunikacji. Poznaliśmy oferty

1 tydzień temu

Po 12-krotnym przesunięciu terminu, dziś (25 kwietnia) poznaliśmy oferty na wykonanie audytu komunikacji miejskiej. Wysokie kwoty nie zadowolą drogowców.

Wyczekiwane badania, które powinny – pytanie, czy tak się stanie – przynieść oczekiwane przez bydgoszczan zmiany w siatce połączeń to obietnica wyborcza prezydenta Rafała Bruskiego z ubiegłorocznej kampanii. Plan, by wykonać je w 2024 roku nie doczekał się realizacji; przetarg ogłoszono dopiero w grudniu.

Pierwszy termin otwarcia ofert ustalono na 9 stycznia, ale został on przesunięty aż 12 razy. Ostatecznie poznaliśmy je dziś (25 kwietnia). Są one bardzo wysokie – spółka TRAKO Projekty Transportowe chce wykonać zadanie za 1,7 miliona złotych, a Zespół Doradców Gospodarczych TOR za 2,3 miliona. Budżet ZDMiKP określono natomiast na 435 tysięcy złotych. Może to oznaczać unieważnienie przetargu bądź sporą dopłatę.

Jak będzie wyglądał audyt komunikacji miejskiej w Bydgoszczy?

Badanie obejmie zarówno linie miejskie, jak i kursujące do gmin ościennych. Jego pierwszym etapem będzie liczenie potoków pasażerskich w autobusach i tramwajach. Drugim – określenie kierunków przemieszczania się pasażerów korzystających z usług komunikacji miejskiej w Bydgoszczy pomiędzy różnymi częściami miasta.

W trzecim etapie przeprowadzone zostanie badanie potrzeb komunikacyjnych bydgoszczan. Ankiety odbędą się w domach wybranych osób i będą dotyczyły podróży wykonywanych w ciągu typowego dnia roboczego w ciągu doby. Na podstawie danych, wykonawca audytu zaktualizuje model symulacji systemu transportowego Bydgoszczy. Ma on uwzględnić uruchomienie linii tramwajowej wzdłuż ul. Solskiego wraz z pętlą tramwajową Bielicka i związanymi z tym zmianami w komunikacji miejskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ O AUDYCIE KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W BYDGOSZCZY

Czwarta część badania obejmie przetworzenie i analizę wszystkich zebranych informacji w celu stworzenia m.in. map odległości od przystanków, wskazania obszarów wymagających poprawy dostępności usług komunikacji miejskiej, kompleksową identyfikację najważniejszych generatorów ruchu w Bydgoszczy czy ich lokalizacji (m.in. map szkół i uczelni, zakładów pracy, urzędów, szpitali, obiektów handlowych czy cmentarzy). Następnie wykonawca przedstawi wariantową koncepcje siatki połączeń komunikacyjnych, uwzględniające obecny układ, jak i wzrost pracy przewozowej o 10 lub 20%.

Po wykonaniu wariantów, wszystkie z nich zostaną poddane konsultacjom społecznym. W ich ramach odbędą się spotkania z mieszkańcami i radnymi miasta. Termin realizacji całości audytu to 18 miesięcy, co oznacza, iż zmian w komunikacji należy się spodziewać w 2027 roku.

Idź do oryginalnego materiału