49. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” tym razem w czerwcu. Tegoroczny konkurs z europejskim akcentem

opowiecie.info 8 godzin temu

W dniach od 17 do 29 czerwca Opole stanie się teatralną stolicą Polski. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego odbędzie się 49. edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Żywa” – prestiżowego festiwalu, który od lat przyciąga miłośników sceny i literatury z całego kraju. Tegoroczne wydarzenie zapowiada się wyjątkowo – zarówno ze względu na jego skalę, jak i nową, poszerzoną formułę.

Klasyka literatury polskiej i europejskiej na jednej scenie. Dziesiąta edycja Konkursu „Klasyka Żywa”, którego finał tradycyjnie odbywa się w Opolu, przynosi istotną nowość: po raz pierwszy do konkursu mogły zostać zgłoszone nie tylko spektakle oparte na klasyce polskiej, ale również na kanonie literatury europejskiej. Zmiana ta nie jest przypadkowa – jak wyjaśnił Michał Mizera, przewodniczący komisji artystycznej konkursu, decyzję podjęto z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. – Chcieliśmy podkreślić nasze związki z kulturą zachodnią, europejską. To gest symboliczny, który pokazuje, iż wartości wspólnotowe są dla nas ważne nie tylko w wymiarze tożsamościowym, ale i geopolitycznym – powiedział Mizera.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego i uzyskał dofinansowanie z budżetu województwa. Dzięki temu organizatorzy przygotowali wydarzenie na najwyższym poziomie – nie tylko pod względem artystycznym, ale i logistycznym. Oprócz spektakli konkursowych, uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących, takich jak koncerty, wystawy, spotkania z twórcami, a także debaty i panele dyskusyjne.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca, obecny na konferencji prasowej zapowiadającej tegoroczny festiwal, zachęcał mieszkańców regionu i gości z całej Polski do zakupu biletów i aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu. – To prawdziwa uczta dla wszystkich miłośnika teatru. Festiwal jest otwarty, dostępny i różnorodny – powiedział.

Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Norbert Rakowski, podkreśla rangę wydarzenia. – W tym roku mamy naprawdę imponującą listę spektakli. Na scenie zobaczymy m.in. „Wesele” Mai Kleczewskiej, przygotowane z rozmachem przez zespół Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z udziałem ponad 40 aktorów. Będzie także „Zemsta” Michała Zadary z brawurową rolą Macieja Stuhra – mówi Rakowski. – Program jest bardzo bogaty, dlatego radzimy nie zwlekać z zakupem biletów – ich liczba jest ograniczona, a co roku rozchodzą się błyskawicznie.

– Dla nas też, jako dla Instytutu Teatralnego jest ważne, żeby być w miejscach, które nie są stolicą – mówiła Justyna Czarnota-Misztal, dyrektorka Instytutu, współorganizatora festiwalu. – Akurat Instytut jest w Warszawie, ale bardzo dbamy o to, żeby być w różnych miejscach w Polsce. Bardzo się cieszymy, iż jak dyrektor wspomniał, od 10 lat mamy przyjemność budować taką stabilną, solidną markę wspierającą tradycję na co dzień polską, a w tej edycji i w przyszłej edycji, która już ruszyła, również europejską. Mam nadzieję, iż ta impreza, która w tym roku będzie się odbywać w drugiej połowie czerwca, przyciągnie rzeczywiście nie tylko osoby z Opola, ale macie na tyle duży teatr w tym województwie, iż możecie być gościnni. Wiem też, iż jesteście gościnni i bardzo liczę na to, iż będziemy się spotykać tutaj przez wszystkie dni festiwalowe i iż to będzie taka okazja, żeby wspólnie oglądać spektakle, ale nade wszystko, żeby o nich rozmawiać, żeby spotykać się z twórcami, z artystami, ze sobą nawzajem, żeby teatr, klasyka polska i europejska były takim rzeczywiście krążącym tematem, żeby stały się żywe nie tylko przez spektakle, które są adaptowane na scenę, ale też żeby były żywe dla nas jako osób, które oglądają te spektakle. Mam nadzieję, iż bilety będą się sprzedawać na pniu, ale jednocześnie jeżeli ktoś zdecyduje się w ostatniej chwili, to też będzie do nas mógł dołączyć.

Siedem finałowych spektakli powalczy o główną nagrodę.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono aż 118 przedstawień z całej Polski. Po długiej selekcji do ścisłego finału zakwalifikowano siedem spektakli, które rywalizować będą o główną nagrodę:

  • „Ciemności kryją ziemię” Jerzego Andrzejewskiego, reż. Tomasz Fryzeł, Teatr Wybrzeże w Gdańsku

  • „Do piachu” Tadeusza Różewicza, reż. Witold Mazurkiewicz i Janusz Opryński, Teatr Polski w Bielsku-Białej

  • „Państwo/Der Staat” Platona, reż. Jan Klata, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

  • „Solaris” Stanisława Lema, reż. Daria Kopiec, Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie

  • „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, reż. Maja Kleczewska, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

  • „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” Williama Shakespeare’a, reż. Szymon Kaczmarek, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

  • „Zemsta” Aleksandra Fredry, reż. Michał Zadara, Teatr Komedia w Warszawie

Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” to wydarzenie, które łączy pokolenia, inspiruje i zachęca do refleksji nad rolą klasyki w świecie współczesnym. To także doskonała okazja, by spotkać twórców, porozmawiać o teatrze i przeżyć prawdziwe emocje. Wszystkich, którzy kochają literaturę i sztukę sceniczną, organizatorzy serdecznie zapraszają do Opola.

Sprzedaż biletów już ruszyła. Szczegółowy program oraz informacje o rezerwacjach dostępne są na stronie internetowej Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Fot. melonik

Idź do oryginalnego materiału