18 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Praw Pacjenta

3 tygodni temu

Europejski Dzień Praw Pacjenta obchodzimy co roku 18 kwietnia. Ma przypominać o fundamentalnym znaczeniu praw pacjentów w systemie opieki zdrowotnej.

18 kwietnia przypada Europejski Dzień Praw Pacjenta. Jest obchodzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma na celu przypomnienie o prawach zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta, które są gwarantem wysokiego poziomu ochrony ludzkiego zdrowia.

Dokument ten powstał w 2002 roku z inicjatywy Active Citizenship Network, organizacji pozarządowej. Nad ostateczną wersją Europejskiej Karty Praw Pacjenta pracowali przedstawiciele 12 organizacji z różnych państw UE. Wszystko po to, by stworzyć zasady służące zapewnieniu wysokiej jakości usług ochrony ludzkiego zdrowia, obowiązujących we wszystkich systemach ochrony zdrowia w Europie.

Warto więc podkreślać, iż każda osoba zasługuje na najwyższy standard opieki, pełną transparentność w procesie leczenia oraz aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia. Właśnie dzięki temu pacjenci czują się bezpieczni, zrozumiani i wspierani.

Lepiej więc znać swoje prawa, bo dobrze poinformowany pacjent ma większą pewność siebie w komunikacji z personelem medycznym i w podejmowaniu decyzji dotyczących swojego zdrowia.

Prawa pacjenta w Powiatowym Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Malborku

Jak jest u nas? Oto lista praw pacjenta, które respektujemy w Szpitalu im. Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku, Szpitalu w Nowym Dworze Gdańskim oraz we wszystkich naszych poradniach:

  1. Masz prawo do informacji o swoich prawach.
  2. Masz prawo do informacji o rodzaju i zakresie świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot leczniczy.
  3. Masz prawo do leczenia szpitalnego na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza (w tym lekarza, który nie jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego). W stanach nagłych, masz prawo do natychmiastowej pomocy medycznej, bez skierowania.
  4. Masz prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej.
  5. Masz prawo do bezpłatnych środków farmaceutycznych i materiałów medycznych. Personel medyczny nie może prosić Cię o zaopatrzenie się w jakiekolwiek materiały medyczne podczas Twojego pobytu w szpitalu.
  6. Masz prawo do bezpłatnego transportu sanitarnego (w tym lotniczego) do najbliższego podmiotu, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
    oraz z powrotem, na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
  7. Masz prawo do poszanowania godności i intymności. W trakcie udzielania Ci pomocy medycznej powinny być obecne tylko te osoby, które są niezbędne ze względu na rodzaj świadczenia. Uczestnictwo innych osób wymaga zgody pacjenta i lekarza, który udziela świadczenia medycznego. Lekarz nie powinien omawiać Twojej choroby i zadawać Ci intymnych pytań w obecności innych pacjentów. Prawo do poszanowania godności obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności. o ile znajdujesz się w stanie terminalnym, masz prawo do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i zminimalizowania cierpień innego typu.
  8. Masz prawo do wyczerpującej i zrozumiałej informacji o swoim stanie zdrowia.
  9. Masz prawo do zachowania tajemnicy informacji na Twój temat.
  10. Możesz wypisać się ze szpitala na własne żądanie. Wcześniej jednak lekarz ma obowiązek w jasny sposób poinformować Cię o przewidzianych konsekwencjach dla Twojego zdrowia i życia, związanych z zaprzestaniem leczenia szpitalnego.
  11. Masz prawo wyrazić zgodę na udzielenie świadczeń zdrowotnych.
  12. Masz prawo dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej Twojego stanu zdrowia oraz udzielonych świadczeń zdrowotnych. Po zakończonym leczeniu szpitalnym powinieneś otrzymać kartę informacyjną dotyczącą rozpoznania choroby, wyników badań, zastosowanego leczenia, terminów wykonanych zabiegów, dalszych wskazań, czasu zwolnienia od pracy, adnotacji o zapisanych lekach oraz terminach planowanych konsultacji.
  13. Masz prawo do poszanowania Twojego życia prywatnego i rodzinnego. Masz prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej ze strony osób przez Ciebie wskazanych.
  14. Masz prawo do opieki duszpasterskiej.
  15. Masz prawo zgłosić sprzeciw wobec opinii albo orzeczenia lekarza.
  16. Masz prawo do dochodzenia swoich praw.
Idź do oryginalnego materiału